Palma iglasta – co to jest i do czego służy?

0
964
palma iglasta

Palma iglasta to drzewo z rodzin palm, o ogromnych – nawet 20-metrowych liściach. Palma inaczej nazywana jest rafią, będąca pożyteczna we florystyce.

Palma ta pochodzi przede wszystkim z Madagaskaru, ale jej uprawy są obecne również w innych, tropikalnych terenach Afryki.

Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dzięki włóknom, które są pozyskiwane z liści tego drzewa. Służą m.in. na rynku meblowym, a zwłaszcza we florystyce. To właśnie w tej branży kwiaciarnie oraz pracownie florystyczne kupują tzw. rafię.

Palma iglasta – zastosowanie

Zanim powrócimy do zastosowania we florystyce, warto wspomnieć też o tym, że palma iglasta znana jest jako składnik wina palmowego, a konkretnie dzięki pąkowi szczytowemu. Z niego po nacięciu wydostaje się sok, podlegający w kolejnej fazie fermentacji. Młode pąki palmy iglastej są także wykorzystywane jako pożywienie, tzw. kapusta palmowa, z kolei mączka z pnia przydaje się do tworzenia wypieków. Pożytecznym składnikiem są owoce tego drzewa, ponieważ zawierają bardzo dużo tłuszczu, przeznaczanego np. do produkcji środków myjących.

We florystyce włókna rafii mają bardzo szerokie zastosowanie. Z uwagi na wyjątkową elastyczność i możliwie różną gamę kolorów, zauważymy wstążki przy produkcji czapek, torebek, ale i w kwiatowych bukietach. Oczywiście powstały różne sztuczne zamienniki, a na rynku najbardziej znane są w sumie trzy rodzaje – rafia naturalna, rafia włoska i rafia polska, kryjące się także pod nazwami rafia florystyczna, bądź rafia dekoracyjna. Czy włókna palmy iglastej mogą zostać użyte jako wypełniacz do paczek? Oczywiście, jest to bardzo dobry materiał, mogący być nie tylko dekoracją, ale jako forma pakowa, lub wypełniacze paczki transportowej, koszy z upominkami, a nawet skrzynek z butelkami alkoholu.

Palma iglasta – podsumowanie

Rafia (włókno z palmy iglastej) może być zatem wykorzystywane w przeróżny sposób, bez względu na okazję – czy to będą Walentynki, Wielkanoc, Boże Narodzenie, uroczystość rodzinna, czy po prostu jako dekoracja do upominków na co dzień (np. kokardki) i materiał do dekoracji wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here