Pierwszy przypadek rdzy mirtowej na wybrzeżu Nowej Zelandii

0
332
rdza mirtu

Rdza mirtu została wykryta na zachodnim wybrzeżu Nowej Zelandii, w młodym zakładzie pōhutukawa, potwierdzonym przez Biosecurity New Zealand. To pierwszy taki przypadek.

Biosecurity Nowa Zelandia została powiadomiona o potencjalnym znalezisku na nieruchomości komercyjnej w Greymouth. Dochodzenia potwierdziły, że jest to mirtowa rdza, a teraz Biosecurity w Nowej Zelandii doradza lokalnym ogrodnikom, sadownikom i szkółkom w zakresie monitorowania ich drzew i podejmowania działań ochronnych, jeśli zauważą oznaki choroby.

Jest to pierwszy przypadek znaleziony na Zachodnim Wybrzeżu, ale nie jest niespodzianką, ponieważ został zidentyfikowany jako obszar, w którym prawdopodobnie dojdzie do powstania rdzy mirtowej. Grzyb rozprzestrzeniał się szybko w Nowej Zelandii od czasu zidentyfikowania pierwszego przypadku w 2017 roku. – Jego zarodniki rozprzestrzeniają się na wietrze, owadach i ptakach, materii roślinnej i maszynach, a my nie mamy rzeczywistego sposobu, aby go powstrzymać – mówi John Sanson, kierownik ds. odzyskiwania i zarządzania szkodnikami w Biosecurity w Nowej Zelandii.

Rdza mirtowa jest chorobą grzybiczą z Ameryki Południowej, która atakuje drzewa z rodziny mirtów, w tym pōhutukawa, rāta, mānuka i ramarama, a także egzotyki, takie jak bottlebrush i lilly pilly. Atakuje w rozwoju, zapobiegając kwitnieniu drzew. – Obecnie nie wiemy, jak bardzo rdza mirtowa wpłynie na nasze rodzime ekosystemy. Może wpływać na kwitnienie naszych rodzimych roślin, które są ważnym źródłem pożywienia dla naszych rodzimych ptaków i owadów – mówi Fiona Thomson, kierownik projektu rdzenia mirtu DOC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here