Piwonia narodowym kwiatem Chin

0
652
piwonia

Piwonia zostanie narodowym kwiatem Chin – taką decyzję podjęli Chińczycy w głosowaniu online. Kwiat uzyskał ponad 90% poparcia.

Dong Yan ze stowarzyszenia China Flower Association ujawnił, że piwonia zebrała ponad 90 procent głosów, spośród dostępnych 10 opcji.

Według stowarzyszenia Chiny należą do nielicznych krajów bez oficjalnego kwiatu narodowego, a wybór jednego z nich przyczynia się do uświetnienia obchodów 70. urodzin Chińskiej Republiki Ludowej.

Narodowy kwiat Chin powinien spełniać cztery standardy: powinien pochodzić z Chin i mieć długą historię w wielu regionach; powinien mieć piękny kształt i kolor, aby reprezentować chińską kulturę i osobowość; powinna mieć głęboką kulturę historyczną i być szeroko znana publiczności; i powinien być szeroko stosowany w wielu dziedzinach o konkurencyjnej wartości ekologicznej i ekonomicznej, które mogłyby przynieść korzyści społeczeństwu.

Na podstawie sugestii zespołu ekspertów, stowarzyszenie wymieniło 10 kandydatów: piwonię, zimokwiat, chryzantemę, orchideę, kamelię, lotos, osmantus, różę chińską, azalię i narcyz.

Piwonia była również polecana przez stowarzyszenie jako kwiat narodowy. Ma 4000 lat historii w Chinach i jest powszechnie sadzona w całym kraju. Dzięki jasnym kolorom i eleganckiemu wizerunkowi piwonia niesie w sobie znaczenie pomyślności i w Chinach nazywa się „królem kwiatów”. – Piwonia była kwiatem narodowym w dynastii Tang (618-907). Oprócz wartości ozdobnej, była również używana jako żywność i tradycyjne chińskie zioło, które ma silną wartość ekonomiczną – powiedział Dong. – Jest powszechnie znana Chińczykom. Nawet mój 10-letni syn i jego koledzy z klasy w szkole podstawowej głosowali na nią – dodaje

Do dyskusji w systemie WeChat przystąpiło prawie 600 000 osób, z czego około 470 000 zgodziło się, że kwiat narodowy powinien być tylko jednym określonym kwiatem.

Wśród kilku rozważanych kolorów czerwona piwonia zyskała największe poparcie opinii publicznej – prawie 30 000 głosów. Wielu internautów twierdziło, że nie zdaje sobie sprawy, że Chiny nie mają krajowego kwiatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here