Polska firma z pierwszą ekologiczną taśmą pogrzebową

1

Rynek florystyczny każdego roku wzbogacany jest ekologicznymi rozwiązaniami, które powoli zastępują przestarzałe materiały. W 2021 roku do grona nowych produktów „Eko” dołącza polski produkt – ekologiczna taśma pogrzebowa.

Popularne „szarfy” są nieodzownym elementem branży funeralnej. Wiązanki pogrzebowe są najczęściej udekorowane wstążką z dedykacją wypisaną ręcznie, komputerowo, bądź z gotowym napisem – chociażby klasycznym „Ostatnie pożegnanie”. Polipropylenowe, czyli po prostu plastikowe materiały są szkodliwe dla środowiska, jednak do tej pory nie było alternatywy ich stosowania.

Polski producent florystyczny opracował unikalną taśmę

Polski producent – firma Dorado, mająca blisko 30-letnie doświadczenie na rynku florystycznym – zaskoczył w tym roku nowością – w pełni ekologicznym produktem z biodegradowalnego papieru, który zachowuje zbliżone właściwości do plastikowego odpowiednika. Taśmy firmy Dorado są wodoodporne, przynajmniej w granicach rozsądku. Jeśli nikt nie planuje wrzucić ich do basenu, to wytrzymają bez problemu kontakt z deszczem.

Linia produkcyjna w Polsce. Pierwsze dostawy jeszcze w tym kwartale

Produkcja wstążek odbywa się w Polsce. Linia technologiczna pozwala firmie Dorado wyprodukować setki tysięcy sztuk „eko” taśm rocznie. Giełdy kwiatowe oraz hurtownie florystyczne otrzymały już pierwsze dostawy tego produktu, więc jeszcze w tym kwartale można spodziewać się widoku szarf w polskich kwiaciarniach.

Kompozycja funeralna z użyciem taśmy ekologicznej

Plastik wciąż niezagrożony?

Dwaj najwięksi producenci w Polsce, czyli Plastiflora oraz Belatex mają niezagrożoną pozycję w tym segmencie i wątpliwe, by ekologiczne warianty miały w najbliższych latach całkowicie zepchnąć z rynku plastikowe szarfy. Szczególny nacisk na ekologię można zaobserwować na zachodzie Europy, szczególnie w Niemczech. Nasz rodzimy rynek jest raczej względnie oszczędny w przerzucaniu się na ekologiczne rozwiązania. Główną przyczyną jest przede wszystkim cena, ponieważ zdecydowana większość produktów „eko” jest o kilkadziesiąt procent droższa od „plastiku”. Czy istnieje szansa na zmianę tendencji?

Taśma ekologiczna może kosztować tyle samo co plastikowa?

Dorado może pochwalić się nie tylko nowinką technologiczną, ale też – a może przede wszystkim (jeśli mowa o Polsce) – niezwykle ciekawą propozycją ekonomiczną. Okazuje się, że „Eko” nie musi oznaczać drenażu kieszeni florystów. Cena taśmy pogrzebowej ekologicznej jest praktycznie taka sama jak jej starszego kuzyna.

Oznacza to, że argument „nie kupuje ekologicznych produktów, bo są one droższe od tradycyjnych” w tym przypadku upada. Ale oczywiście nie tylko dlatego warto przyjrzeć się temu tematowi.

Pierwszy taki produkt, ale nie ostatni

Obecny produkt został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP pod numerem P.435075. Dorado zapewnia jednak, że pracuje już nad kolejnymi produktami z własnej linii „Eco”. W przyszłości możemy się spodziewać kolejnych rozwiązań tej firmy.

Jeśli uważasz, że warto dbać o środowisko, warto wspierać polskie firmy, to nie pozostaje chyba nic innego, jak sprawdzić je we własnej pracowni florystycznej?

Poprzedni artykułFlorystyka w dobie koronawirusa
Portal florystyczny ABCFlorysty.pl powstał z myślą o ludziach związanych z branżą florystyczną, właścicielach kwiatowych przedsiębiorstw, florystach oraz pasjonatach i miłośnikach florystyki. Informujemy o imprezach branżowych, publikujemy przeróżne inspiracje, mamy informacje o wydarzeniach z całego świata.

1 KOMENTARZ

  1. Kupiłam te szarfy jakoś tydzień temu na giełdzie w Gdańsku. Są trochę inne od tych z plastiflory, ale układają się poprawnie. Nie zauważyłam też problemu z moknieciem i psuciem papieru. Pierwsze próby oceniam pozytywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here