Pomarańczowe kwiaty coraz popularniejsze

0
353
Clementina

Obserwacje hodowców wskazują, że pomarańczowe kwiaty są na rynku coraz popularniejsze, niezależnie od pory roku czy specjalnej okazji.

Słyszeliśmy od kilku dużych amerykańskich sprzedawców detalicznych, że pomarańczowy staje się coraz ważniejszym kolorem przez cały rok – mówi Juan Carlos Gonzalez, wiceprezes GR Chia SAS – systemu do produkcji kwiatów, który obejmuje 950 ha uprawy kwiatów ciętych w Ameryce Południowej. Dostarczają je głównie na rynek amerykański i dlatego cieszą się z wprowadzenia nowej pomarańczowej róży – Clementiny, z holenderskiej hodowli Select Breeding. Dobry odbiór spowodował, że obecnie powiększają rosnący areał tej odmiany.

Znaczenie pomarańczy

Z biegiem lat znaczenie pomarańczowego koloru w kwiatach wydaje się wzrastać, a według Gonzaleza jest to szczególnie prawdziwe na rynku detalicznym. – Dla nas ten kolor zyskał ważne miejsce w naszym asortymencie. W różach czerwony jest głównym kolorem (40 procent), a pozostałe 60 procent składa się z innych kolorów, z czego 15 procent to kolor pomarańczowy – mówi.

W USA szczególnie od czerwca do Święta Dziękczynienia, kiedy osiąga swój szczyt, pomarańczowy jest bardzo poszukiwany w handlu detalicznym.

Clementina

Oprócz ładnego dwukolorowego – żółtego na zewnątrz i jasnopomarańczowego wewnątrz, a także powolnego, ale pełnego otwarcia, ma inne cechy, które są szczególnie interesujące dla hodowców. W tym m.in. wysoka tolerancja szarej pleśni (która nie jest często widoczna) i wysoka wydajność 130 łodyg na m2 rocznie, czyli powyżej średniej 110-115 łodyg na tym obszarze. – Może nie jest to najdłuższa róża na rynku – większość produkcji to łodygi 50-60 cm, ale jest to idealne rozwiązanie dla amerykańskiego rynku detalicznego – ocenia Gonzalez. 95 procent ich odmian jest sprzedawanych w USA, dystrybuowanych przez ich siostrzane firmy marketingowe, takie jak Queen Flowers, pod marką Benchmark Growers.

Clementina jest hodowana przez Select Breeding i reprezentowana w Ameryce Południowej przez Icon Selections, niezależnego hodowcę chryzantem, który również testuje, wybiera, promuje i sprzedaje róże, alstroemerię, astry i odmiany solidago od holenderskich hodowców. Po sześciu latach testowania wszelkiego rodzaju odmian róż, które zostały specjalnie wyhodowane dla południowoamerykańskich warunków uprawy i rynku amerykańskiego, Clementina była jedną z wybranych odmian. Według Gonzaleza reakcje są bardzo dobre. – Obecnie mamy blisko 300 000 roślin w ziemi, a do końca roku planujemy mieć 350 000 roślin na 5,5 ha – kończy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here