Prawidłowe krążenie powietrza w szklarni

0
682
szklarnia

Prawidłowe krążenie powietrza w szklarni może być trudne, ponieważ nie widać prądów i przepływu powietrza. Jest jednak kilka sztuczek, aby zoptymalizować ruch powietrza w szklarni.

Optymalizacja klimatu dla zdrowia roślin powinna być kluczowym celem każdego hodowcy. Warto pamiętać, że rośliny nie reagują na temperaturę i wilgotność w taki sam sposób jak ludzie, dlatego ważne jest, aby nie używać ludzi jako urządzeń pomiarowych. Nawet jeśli klimat w szklarni jest dla Ciebie komfortowy, nie oznacza to, że jest idealny do uprawy. Na początek plon może znajdować się na poziomie gruntu, na ławce na wysokości pasa lub rozciągać się w górę o kilka metrów. Klimat w uprawie może być zupełnie inny od tego, co początkowo dostrzegamy.

Ruch i temperatura powietrza

Wykorzystanie danych z jednego lub dwóch skrzynek pomiarowych do sterowania całym klimatem szklarni jest dość normalną praktyką, ale może to oznaczać, że gradienty temperatury lub duże wahania wilgotności nie są wykrywane. Kamera termowizyjna może pomóc w wizualizacji problemu dzięki eksperymentom, w których temperatura liści lub kwiatów przekracza 10°C powyżej temperatury powietrza. Podobnie uprawa może emitować ciepło, powodując, że temperatura liści jest znacznie niższa niż w otaczającym powietrzu, narażając uprawę na ryzyko choroby. Dobrą wiadomością jest to, że problemy te są stosunkowo łatwe do rozwiązania.

Skuteczny system ruchu powietrza może pomóc w osiągnięciu jednorodnego klimatu, czyli wszędzie takiego samego. Wielu brytyjskich producentów już posiada systemy, takie jak wentylatory poziome, zawieszone konwencjonalnie ze struktury szklarni lub pod wiszącymi rynnami, z przyłączonymi kanałami powietrznymi lub pionową konfiguracją wentylatora. Prawdziwą wartością jest jednak wiedza, która jest najbardziej skuteczna i jak najlepiej jej użyć.

Demonstracje na niedawnym wydarzeniu GrowSave dały użyteczny wgląd w to, jak powietrze porusza się w typowej szklarni. Bez działających wentylatorów i przy zamkniętych otworach wentylacyjnych ruch jest niewielki, dlatego powietrze pozostaje statyczne. W wyniku tego temperatura liści może wzrosnąć znacznie powyżej temperatury otoczenia, ponieważ roślina próbuje rozproszyć energię, aby zapobiec przegrzaniu i późniejszym uszkodzeniom. Widoczność problemu może być trudna bez czujników w odpowiednich miejscach, ale mimo to można podjąć działania. Uruchamianie wentylatorów w celu stymulowania ruchu powietrza pod zamkniętym ekranem może sprawić, że sytuacja będzie pod kontrolą, chociaż niektóre systemy będą bardziej skuteczne niż inne.

Konfiguracja przepływu powietrza

Pozioma konfiguracja wentylatora pchająca / ciągnąca powietrze wokół szklarni może być dobra dla wyższych roślin, ale ma mniejszy wpływ na poziom gruntu. W takich przypadkach wentylator pionowy może być lepszy. W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w technologii wentylatorów, a na rynek weszło wielu producentów specjalizujących się w ogrodnictwie. Dobrze zaprojektowany system pionowy będzie czerpał powietrze z szerokiego obszaru i rozpraszał go w dół w stożkowym kształcie, zapewniając penetrację czaszy i pomagając stworzyć jednorodny klimat.

Ruch powietrza jest również ważny dla utrzymania docelowych poziomów wilgotności. W miarę upływu czasu może dochodzić do gromadzenia się wilgoci w pobliżu rośliny. Dlatego zapewnienie odpowiedniego ruchu powietrza jest ważne, aby mieszać tę wilgoć z suchszym powietrzem szklarniowym, zmniejszając w ten sposób ryzyko choroby. Wiele nowoczesnych ekranów umożliwia przesuwanie się wilgoci przez materiał ekranu. Wykorzystując niewielkie ilości odpowietrznika po obu stronach grzbietu, nadmiar wilgoci można usunąć z powietrza pod zamkniętym ekranem.

Ostatecznie celem jest zapewnienie warunków klimatycznych wokół uprawy sprzyjających utrzymaniu zdrowego środowiska. W przypadku wątpliwości co do skuteczności istniejących wentylatorów można przeprowadzić prosty test dymu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here