Zielony kącik w łazience – rośliny, które nadają się do trudnych pomieszczeń

0
827
Rośliny do łazienki

Łazienka to dla wielu z nas miejsce, w którym chętnie spędzamy czas, urządzamy relaksujące kąpiele i odprężamy się po ciężkim dniu pracy. Planując wystój tego pomieszczenia, często zapominamy o roślinach, tłumacząc to tym, że jest to najczęściej pomieszczenie ciemne, wilgotne i niesprzyjające wzrostowi roślin. Wbrew pozorom wiele roślin świetnie czuje się w łazienkach i jeśli zadbamy o nie w odpowiedni sposób, to umilą nam wieczorną kąpiel i będą w piękny sposób ozdabiać to miejsce.

Praktyczne rady dotyczące pielęgnacji roślin w łazience

  • Pamiętaj, aby kwiaty znajdywały się z dala od wszelkich detergentów i miejsc, w których mogą być narażone na działanie kosmetyków, które używasz na co dzień np. perfum, lakierów do włosów itd. Długotrwały kontakt rośliny z drażniącymi substancjami może spowodować jej obumieranie.
  • Rozmieszczenie kwiatów dobrze jest zaplanować już na etapie projektowania wnętrza całej łazienki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rośliny będą miały odpowiednie warunki do wzrostu i nie będą przeszkadzać w codziennych czynnościach.
  • Nie zapomnij o oczyszczaniu liści, nawożeniu i regularnym podlewaniu uważając przy tym na to, aby nie przelać rośliny.
  • Jeśli w łazience nie ma wiele światła, warto raz na jakiś czas przenieść roślinę w bardziej nasłonecznione miejsce. Zastąp ją taką, która wcześniej stała w jasnym pomieszczeniu.
  • Duża wilgotność panująca w łazience może spowodować rozwój chorób grzybowych na roślinach. Zadbaj o to, aby regularnie wietrzyć łazienkę, otwierając okno lub zostawiając otwarte drzwi.
  • Niektóre gatunki roślin są wrażliwe na kontakt liści z wodą. Weź to pod uwagę, umieszczając takie kwiaty w łazience i zapewnij im miejsce, do którego nie dotrą krople wody.

Kwiaty do łazienki bez okna

Niestety każda roślina do odpowiedniego rozwoju i przeżycia, potrzebuje przynajmniej odrobiny światła. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym uda Wam się stworzyć zielony kącik nawet w ciemnej łazience bez okna. Jednym z nich jest wybranie bardzo odpornych gatunków i wynoszenie ich co kilka dni do jasnego pomieszczenia. Jeśli ten sposób wydaje się Wam jednak zbyt czasochłonny, to alternatywą będzie zorganizowanie odpowiedniego oświetlenia, imitującego naturalne nasłonecznienie, które będzie włączone przez ok 10 h na dobę. Gatunki, które mogą przeżyć w takiej łazience to: zamiokulkas, aglaonema, bluszcz, skrzydłokwiat lub sansewieria oraz inne bardzo odporne na brak światła rośliny.

goflatpacks.com.au

Kwiaty do łazienki z oknem

Jeśli Twoja łazienka posiada okno i przez cały dzień znajduje się w niej nieco światła to lista roślin, które możesz wykorzystać, jest o wiele większa. W tym przypadku ograniczeniem jest jedynie wielkość pomieszczenia i wyobraźnia. W takiej łazience, jeśli tylko znajdziesz odpowiednie miejsce, świetnie będą czuły się wszystkie rośliny światłolubne i te, którym nie przeszkadza wilgoć oraz wyższa temperatura a wręcz jest dla nich wskazana. Dobrym pomysłem będzie stworzenie specjalnych półek pod sufitem lub kwietników ze sznurka, na których znajdzie się miejsce dla roślin. Z pomocą kwiatów Twoja łazienka może nabrać zupełnie innego wyglądu, a dobrze zaaranżowane pomieszczenie będzie cieszyć oczy wszystkich domowników. Możesz pokusić się o stworzenie modnej ostatnio tropikalnej dżungli, która wypełni łazienkę w ciekawy i niebanalny sposób. W tym przypadku sprawdzą się kwiaty takie jak: palma, monstera, aloes, bambus, fikus, dracena czy paproć. Odradzamy jedynie stawiania w łazience sukulentów i kaktusów, które przy nadmiarze wilgoci mogą zmarnieć i chorować.

Zielony kącik w łazience - rośliny, które nadają się do trudnych pomieszczeń
leroymerlin.fr
Zielony kącik w łazience - rośliny, które nadają się do trudnych pomieszczeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here