Sposoby na przedłużenie świeżości kwiatów

0
475
Jak utrzymać świeżość kwiatów?

Kwiaty cięte to świetna dekoracja pomieszczeń. Rośliny potrafią jednak szybko tracić żywotność. Przedstawiamy sposoby na przedłużenie świeżości kwiatów!

Przycięcie końcówek łodyg

Przycinanie końcówek kwiatów to znany i często używany sposób. Należy to zrobić przed włożeniem kwiatów do wazonu, czyli uciąć uschnięte części łodyg. Pamiętajmy, by uczynić to pod kątem, a najlepszym narzędziem do tego jest nóż, albo sekator.

Z dolnej części łodygi warto również usunąć zbędne liście, jednak tylko te zanurzone w wodzie.

Poprzycinane końcówki łodygi warto potraktować również wrzącą wodą, dotyczy to m.in. róż oraz liliaków. Woda o wysokiej temperaturze udrażnia system naczyniowy, co pozytywnie wpływa na ilość pobieranej wody przez rośliny. Sprawa dotyczy też kwiatów z sokami mlecznymi, mające w swoich pędach. Sok ten zasycha bowiem na łodygach, co blokuje docieranie wody.

Wymiana wody w wazonie

Ważną kwestią jest wymiana wody. Należy to zrobić codziennie, bowiem wtedy ogranicza się liczbę rozwijających się mikroorganizmów, wpływając na wiązki w łodygach. Przy okazji nie można zapomnieć o umyciu wazonu, natomiast świeża woda powinna być wcześniej przegotowana, ostudzona do temperatury pokojowej.

Prócz ucinania końcówek, można również przebijać łodygi, zwłaszcza jeśli mamy tulipany, albo gerbery. W tych przypadkach także pomagamy w odblokowaniu przepływu wody do rośliny.

Odżywki również są popularnymi medykamentami dla kwiatów, które dodaje się do wazonu z wodą. Specyfiki te przedłużają ich życie, a można ja dostać w kwiaciarniach, czy sklepach ogrodniczych. Co ciekawe, proste substancje zrobimy we własnym domu. Irysy, tulipany, groszki, czy narcyzy, akceptują cukier w wodzie, róże lubią aspirynę, natomiast gardenie i kamelie współpracują z solą.

Jeśli kwiaty tracą swoją aktywność, można spróbować je odświeżyć. Tulipany mogą zareagować na umieszczenie pod włączoną lampę, z kolei różom może wystarczyć chwilowe zanurzenie w zimnej wodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here