Świąteczne dekoracje na Boże Narodzenie (cz.1)

0
618
Girlanda świąteczna

Grudniowy okres, związany z Bożym Narodzeniem, to cała gama ozdób. Jakie świąteczne dekoracje możemy spotkać w naszym domach?

Do form dekoracji na Boże Narodzenie, także związanych ze zwyczajami ludowymi, należą:

  • lichtarz pałąkowaty, czyli pałąk z drewna, będący w formie podkowy, obwiązany bukszpanem, z jabłkami, orzechami, świecami i ptakami,
  • piramidy z jabłek, skonstruowane z różnej liczby owoców,
  • rajskie drzewko to konstrukcja z listewek, z obrazkiem ukazującym grzech pierworodny,
  • piramida lub kula – formy z owoców lub toczone z drewna, ozdobione świecami, jabłkami, orzechami, czy gałązkami.

Do najstarszych dekoracji świątecznych należy girlanda, która zdobi elewacje budynków, ogrodzenia, balustrady, bramy, schody, centra handlowe, hotele, samochody, kościoły itd. Girlandy tworzy się podobnie jak wieńce – z gałązek, stroiszu (świerku, jodły, jałowca, cisa, mahonii itd.), albo pędów bezlistnych, mocowanych za pomocą cienkich drutów nawiniętych na kołeczek do sznura/grubego drutu, przyczepianego do ściany, aby był napięty w trakcie sporządzania girlandy. W zależności od miejsca ekspozycji, może być okrągły, półokrągły i płaski. Końce girlandy powinno posiadać zaczepy, umożliwiające mocowanie jej w dowolnym miejscu. Na święta Bożego Narodzenia są dekorowane bombkami, lampkami, szyszkami, czy kokardami – także sztuczne girlandy.

Girlanda jest ozdobą, która może mieć swoje zastosowanie przez cały rok. Zamiast gałązek iglastych, które są charakterystyczne dla zimowych miesięcy, może spożytkować pędy dębu, ostrokrzewu, bukszpanu, buka, czy gałęzi kwitnących jako kwiaty, odpowiednio zabezpieczone przed więdnięciem (stosując np. woskowanie), czy też umieszczone w fiolkach z wodą. Tego typu girlandy wykonuje się chociażby do kościołów i dekoracji ślubnych.

Najpopularniejszą dekoracją świąteczną jest oczywiście choinka, na której skupimy się w jednym z kolejnych artykułów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here