Świąteczne rośliny, których nie może zabraknąć w Twoim domu

0
639
Świąteczne rośliny, których nie może zabraknąć w Twoim domu

W grudniu z przyjemnością przyozdabiamy swoje mieszkania nie tylko świątecznymi dekoracjami, ale także roślinami. Z ich pomocą podkreślamy ciepły, wyjątkowy klimat, który towarzyszy nam podczas świąt. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie pięciu roślin, które w piękny sposób ozdabiają wnętrze, a także kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia.

5 świątecznych roślin

Choinka
Wyobrażasz sobie święta bez choinki? My z pewnością nie! Choinka jest nieodłączną częścią każdych świąt i nie może jej zabraknąć w żadnym domu. W końcu gdzie Mikołaj zostawiałby wszystkie prezenty? Z przyjemnością ozdabiamy ją bombkami, lampkami i łańcuchami, aby dekorowała wnętrze. Zapach żywej choinki w cudowny sposób podkreśli klimat świąt. Zwyczaj strojenia choinki przywędrował do na z Niemiec i bardzo szybko stał się częścią naszych przygotowań do świąt.

Świąteczne rośliny, których nie może zabraknąć w Twoim domu

Schlumbergera – kaktus Bożonarodzeniowy
Znany również pod wieloma innymi nazwami np. grudnik, grudzień, barbórka, raczek, zygokaktus itd. Roślina ta rzeczywiście jet kaktusem, lecz o trochę nietypowym wyglądzie. Pędy grudnika są zwisające i niezwykle spłaszczone co nadaje tej roślinie wyjątkowego wyglądu. Kwitnie od grudnia, wypuszczając kwiaty o różnych kolorach.

Świąteczne rośliny, których nie może zabraknąć w Twoim domu
źródło: greenex.com

Poinsecja- gwiazda betlejemska
To kolejna roślina, która na stałe zagościła w naszej świątecznej tradycji. Co roku w Europie jest sprzedawana w milionach sztuk i zdobi nasze stoły podczas świąt aż do nowego roku. Poinsecja występuje w wielu różnych kolorach takich jak: różowy, biały, czerwony, czy łososiowy. Jej największą ozdobą są przylistki, które układają się w kształt gwiazdy. O tym, jak ją pielęgnować pisaliśmy tutaj.

Jemioła
Rośnie głównie w koronach drzew iglastych takich jak np. dąb, topola, brzoza, lipa. Jemioła zawieszana jest pod sufitem, nad stołem wigilijnym lub nad drzwiami. Według przesądu ma to zapewnić szczęście, dobrobyt oraz uchronić nas od złych uroków. Jest to również roślina uwielbiana przez zakochanych, gdyż pod jej gałązkami można się publicznie całować. Po każdym pocałunku mężczyzna powinien zerwać jeden z lepkich owoców jemioły. Jeżeli uda mu się zerwać ostatni owoc otrzyma dar płodności.

Świąteczne rośliny, których nie może zabraknąć w Twoim domu

Ostrokrzew
Według przesądów ostrokrzew ma moc odstraszania złych duchów i demonów. Roślina ta jest często wykorzystywana podczas tworzenia świątecznych dekoracji i zdobienia wieńców na drzwi oraz stroików. Nie można mu również odmówić ładnego wyglądu. Ostrokrzew posiada błyszczące zielone liście i intensywnie czerwone owoce. U nas nie jest aż tak popularną rośliną i ciężko znosi niskie temperatury, więc trzeba na niego uważać.

fot. Angel Villalba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here