Turcja: Rekordowy eksport roślin ozdobnych

0
407
kwiaty ozdobne

W ubiegłym roku Turcja wyeksportowała nasiona, sadzonki i rośliny ozdobne o wartości 231,3 mln euro. To rekordowy eksport roślin ozdobnych.

Wcześniej tym samym okresie kraj importował te produkty w wysokości 213,1 mln euro. Po raz pierwszy eksport tych trzech produktów przekroczył import.

Savas Akcan, szef stowarzyszenia podzielił się swoimi poglądami na temat sektorów nasion, sadzonek i roślin ozdobnych. Powiedział, że większość samorządów lokalnych kupuje rośliny ozdobne i że z powodu kryzysu walutowego wybrali produkty lokalne. W ubiegłym roku Turcja sprowadziła nasiona o wartości 134,9 mln euro i wyeksportowała nasiona o wartości 120,7 mln euro.

Dotacje rządowe przyspieszyły rozwój sektora próbkowania w ciągu ostatnich trzech lat. W ubiegłym roku eksport roślin ozdobnych przekroczył import. Eksport wyniósł 63,2 mln euro, podczas gdy import wyniósł 54 mln euro. – Turcja zamknęła lukę między importem i eksportem. W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy nasiona, sadzonki i rośliny ozdobne o wartości 231,3 mln euro i zaimportowaliśmy 213,1 mln. Dla przyszłości tych sektorów w Turcji jest to ważny kamień milowy – powiedział Akcan.

Certyfikat to identyfikator nasion

Akcan podkreśla, że certyfikat jest wymagany w przypadku nasion handlowych w Turcji. – Certyfikat jest identyfikatorem nasion. Niektórzy ludzie próbują ująć problem tak, jakby nasze nasiona były rozdawane zagranicznym plantatorom nasion. Jest to trudne zadanie. Ci, którzy nie chcą zdobyć certyfikatów, próbują manipulować innymi, jednak prawie niemożliwe jest rozróżnienie nasion bez certyfikatu wskazujących, który jest do szklarni, a który jest ciemnoczerwony.

Produkcja szklarni może zwiększyć eksport

W rzeczywistości wsparcie przyszło za późno. Musimy zwiększyć różnorodność naszej produkcji, biorąc pod uwagę, że klimat jest odpowiedni. Produkcja szklarni pozwala nam produkować przez 12 miesięcy i może wzrosnąć nasz eksport. Rosja i kraje Zatoki Perskiej są głównymi rynkami dla Turcji, a dzięki produkcji szklarniowej Turcja może również zapobiec gwałtownemu wzrostowi cen – mówi Akcan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here