W Leningradzie mogą pochwalić się uprawą róż

0
305
rosyjskie róże

Specjaliści kompleksu New Holland w Leningradzie mogą pochwalić się uprawą róż, mimo niezbyt dobrych warunków klimatycznych dla tego rodzaju działalności, czyli niskich temperatur, wiatrów i wysokiej wilgotności, ale plantatorzy mają swoje tajemnice sukcesu.

Holandia w pobliżu

Nasza szkółka ma cały współczesny sprzęt – mówi Ruslan Novikov. Przed rozpoczęciem pracy w kompleksie New Holland kształcił się w Holandii. Pan Novikov współpracuje z firmą od momentu jej otwarcia i zna każdy jej zakątek. Mamy tutaj cztery szklarnie o powierzchni trzech hektarów każda. Za oświetlenie odpowiada 20 tysięcy lamp. Nasze krzewy rosną w specjalnych workach z wełną mineralną, a nie w ziemi. Każdy krzew róży jest karmiony specjalną substancją odżywczą. Wzdłuż krzaków są rury grzewcze. Kroimy kwiaty dwa razy dziennie. Rocznie zbieramy 27 milionów sztuk róż.

Ruslan osobiście ustawia poziomy temperatury i wilgotności, które są utrzymywane przez automatyczny system. Kompleks szklarni wyposażony jest we własną stację meteorologiczną, która reguluje wentylację. Wymyślili nawet lekarstwo na białe noce: sufit pokryty jest specjalnym namiotem. Zimą dach jest podgrzewany, aby stopić śnieg.

Brak chemikaliów

Nie używamy substancji chemicznych do ochrony upraw. Wśród kwietników mieszkają pożyteczne owady. Niszczą szkodliwe owady bez szkody dla roślin – dodaje Ruslan. Cały sprzęt został sprowadzony z Holandii, a także sadzonki róż.

Uprawiają tu 28 odmian róż – żaden inny kompleks szklarniowy w Federacji Rosyjskiej nie może się pochwalić taką różnorodnością. Występują róże o różnych kolorach, ale najbardziej popularne są czerwone.

Powiedziałbym, że czerwone róże pozostaną najbardziej pożądane przez co najmniej kolejne 50 lat – zauważył prezes zarządu JS New Holland, pan Aleksey Arkhipov. – Jednak moda na kwiaty się zmienia. Klienci preferowali gigantyczne róże, a teraz krótkie na mają większe zapotrzebowanie. Również róże piwonii stały się bardzo popularne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here