Walentynkowe przychody w Nigerii

0
404
Walentynkowe przychody w Nigerii

W przeszłości przed Walentynkami około milion róż wywożono z terenu Nigerii do innych krajów, o łącznej wartości około miliona dolarów. Teraz się to zmieniło.

Kraj polega wyłącznie na transporcie towaru z Kenii, Etiopii i innych krajów, tracą kilka milionów w obcej walucie. Choć tylko nieliczni rolnicy posiadają wiedzę na temat potencjału produkcji róż, to potwierdziło się, że kwiaty te mają ogromny potencjał do generowania regularnych dochodów z eksportu.

Afrykańskie róże stanowią bowiem większość, jakie pojawiają się m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Chinach, oraz Holandii. W tym ostatnich kraju towar z tamtego kontynentu stanowi 85% ogółu, głównie z Kenii i Etiopii. Rok temu przed Walentynkami do Australii trafiło z kolei ponad 10 milionów pędów róży. W tym przypadku też dane wskazują, że pochodziły z Kenii.

Kenia jest jednym z największych na świecie eksporterów róż, a według Kenijskiej Rady Kwiatów (KFC), w 2016 r. krajowy przemysł florystyczny zarobił 890 milionów dolarów (70,8 miliarda kenijskich szylingów). Zatrudnia przy tym w gospodarstwach kwiatowych ponad 100 tysięcy osób, z prognozą znacznego rozwoju.

Do czynników odpowiedzialnych za pozycję Kenii jako kraju różanego na kontynencie należą, według ogrodników, niskie płace, korzystne warunki pogodowe i dobre zaplecze infrastrukturalne.

Rosnące zapotrzebowanie na towar jest oznaką, że nigeryjscy rolnicy mogą zmaksymalizować szansę na zrobienie zrównoważonych dochodów, a także zmianę pozycji wśród krajów produkujących róże.

Specjalista ds. Ochrony przed szkodnikami – dr Dayo Folorunso, choć nie mógł podać wartości tego, co eksportuje ten kraj, to ujawnił, że róże można sadzić w dowolnym miejscu w całym kraju, w oparciu o fakt, że Nigeria ma sprzyjające warunki pogodowe. – Jedynym wyzwaniem jest zbywalność. Kiedy trudno ci sprzedać je po cenie, która jest współmierna do twoich kosztów produkcji, jesteś zobowiązany do rejestrowania strat i możesz zniechęcić się do prowadzenia działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here