Wciornastki powszechnym szkodnikiem (cz.1)

0
504
Wciornastki

Wciornastki są powszechnym szkodnikiem, z którym większość hodowców ma trudności z kontrolowaniem ze względu na ich mały rozmiar i zdolność do ukrywania się w częściach roślin.

Chociaż nie jest to owad związany z podłożami uprawowymi, większość gatunków wciornastków spędza część swojego cyklu życia na podłożu lub glebie. Powstaje zatem pytanie, czy mogą pochodzić z nieużywanych, zapakowanych podłoży uprawowych. Prosta odpowiedź brzmi, że jest to bardzo mało prawdopodobne.

Wiele gatunków

Na świecie jest około 5000 różnych gatunków wciornastków, a te, które mają skrzydła, są najmniejszymi skrzydlatymi owadami. Większość żywi się grzybami żyjącymi w ściółce lub rozkładającym się drewnie, ale niektóre z tych gatunków żywią się żywymi roślinami. Chociaż istnieją pewne różnice między poszczególnymi gatunkami, istnieje 6 etapów ich cyklu życia. Długość cyklu życia zależy w dużym stopniu od temperatury: im wyższa temperatura, tym szybszy cykl życia. Pospolite gatunki wciornastków, które atakują uprawy szklarniowe, są małe, zazwyczaj o długości 1-2 mm i są aktywne w zakresie temperatur 10-32°C, ale ich optymalny zakres wynosi 27-30°C. Wciornastki nie rozwijają się w temperaturach poniżej 10°C.

Dorosłe osobniczki składają jaja w żywej tkance roślinnej. Jaja wylęgają się w ciągu 2-4 dni, rozpoczynając tym samym pierwszy z dwóch stadiów larwalnych. Etap pierwszego stadium trwa 1-2 dni, a następnie po linieniu rozpoczyna się drugi etap, trwający 2-4 dni. Podczas gdy w tych dwóch etapach wciornastki są żarłocznymi zjadaczami, używają żuchwy do wybijania dziury w komórce roślinnej i wkładają mandryn, który wyciąga zawartość komórki. W zależności od gatunku żerują na płatkach kwiatów, pyłku, młodych owocach lub nowych delikatnych liściach w końcowych końcach łodyg. Bardzo trudno je dostrzec, ponieważ są dobrze ukryte i mniejsze niż dorośli.

Kolejne stadium rozwoju

Pod koniec drugiego stadium rozwoju wciornastki przenoszą się do podłoża uprawowego. Wciornastki przechodzą etap wstępny, w którym zaczynają rozwijać podkładki pod skrzydła. Ten etap trwa 1-2 dni. Następnym etapem jest stadium poczwarki, w którym rozwijają się skrzydła, składające się z długich, rzadkich włosów, które wyglądają jak piórko. Etap poczwarki trwa 1-3 dni, aż skrzydła zostaną w pełni rozwinięte, a następnie wyłonią się z rosnącego medium jako dorośli. Podczas etapów przed poczęciem w podłożu wzrostowym wciornastki są nieaktywne i nie odżywiają się, ani nie powodują uszkodzeń roślin.

Pojawiające się osobniki dorosłe wylatują z rosnącego podłoża, aby żywić się kwiatami, młodymi liśćmi, pyłkiem lub rozwijającymi się młodymi owocami. Dorośli żyją przez 30-45 dni, powodując uszkodzenia części roślin, z których żyją, a samice składają jaja w tkankach roślinnych. Cykl życia wciornastków wynosi 21 dni lub mniej, jeśli temperatura jest wysoka. Samice mogą składać do 150-300 jaj, w zależności od gatunku. Gdy pogoda staje się zimna, niektóre wciornastki mogą zapaść w „zimę”, jak jaja w ściółce lub glebie na zewnątrz lub pod ławkami w szklarni. Niektóre wciornastki mogą również migrować z południowych regionów tropikalnych do Stanów Zjednoczonych i Kanady w miesiącach wiosennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here