Wysyp wciornastków w pierwszych dniach wiosny

0
259
chryzantema

Wysyp wciornastków w pierwszych dniach wiosny obserwuje się na m.in. na uprawach pomidorów oraz chryzantem. Jak z nimi walczyć?

Monitorowanie wciornastków rozpoczyna się wraz z pojawieniem się sadzonek, ponieważ większość inwazji wciornastków zaczyna się od owadów, które wchodzą na zatyczki i sadzonki. Dlatego dźwiękowy program zanurzeniowy jest pierwszą linią obrony i może stanowić podstawę do pomyślnej kontroli biologicznej później. Możliwe materiały do ​​zanurzania się obejmują środki na bazie oleju, mydła i środki kontroli biologicznej (BCA), a ostatnie badania sugerują, że zanurzenia na bazie oleju są szczególnie skuteczne w przypadku wciornastków. Pamiętaj, aby odnieść się do etykiety produktu, aby uzyskać informacje na temat właściwych stawek i bezpieczeństwa materiałów zanurzeniowych dla określonych upraw.

Biologiczna kontrola wciornastków musi rozpocząć się na początku sezonu, zanim szkodnik stanie się obfity. Do zwalczania wciornastków stosuje się kilka środków biokontroli; najlepsze wyniki osiąga się, gdy są używane razem. Korzystne nicienie są skuteczne wobec poczwarek wciornastków w glebie, ale nie będą kontrolować stadiów nimfy lub dorosłych. Roztocza Neoseiulus cucumeris żerują tylko na nimfach w pierwszym stadium, a roztocza Amblyseius swirskii zjedzą nimfy pierwszego i drugiego stadium; oba gatunki będą również jeść jaja. Orius insidiosus jest jedynym środkiem kontroli biologicznej, który żeruje na dorosłych wciornastkach.

Używając konwencjonalnych pestycydów do zarządzania wciornastkami, należy obracać składniki aktywne, ponieważ populacje wciornastków są bardzo podatne na rozwój odporności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here