Założenie kwiaciarni – firma jednoosobowa cz. 2

0
1
Firma

Co to jest firma jednoosobowa, kto ponosi odpowiedzialność za zobowiązania firmy i czego dotyczą sprawy księgowe? Jak wygląda założenie kwiaciarni? Sprawdź.

Rejestracja jednoosobowej działalności

Jednoosobową działalność rejestrujesz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do CEIDG może się wpisać wyłącznie osoba fizyczna (nie może być nią osoba prawna np. spółka). Wpis do CEIDG jak i aktualizacja danych są bezpłatne.

Zostanie nadany numer NIP, który służy do identyfikacji działalności przed organami podatkowymi. Przy wpłacie zaliczki na podatek albo podatku trzeba podawać właśnie ten zbiór cyfr.

Przy rejestracji otrzymuje się również numer REGON dla spraw statystycznych. Numery NIP i REGON są nadawane automatycznie podczas rejestracji.

Opodatkowanie oraz księgowość

Jeżeli prowadzisz działalność jednoosobową – np. kwiaciarnię, z tytułu działalności będziesz podatnikiem PIT. Można wybrać jedną z opcji opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa).

W celu rozliczenia wystarczy złożenie zeznania rocznego, bez przygotowywania sprawozdań finansowych. Przedsiębiorca jednoosobowy może być również podatnikiem VAT.

W zależności od wybranej formy opodatkowania, można rozliczać się według książki przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub prowadzić pełną księgowość (księgi rachunkowe). Jeśli przychody netto spółki przekroczą 2 miliony euro, będziesz zobowiązany do przejścia na pełną księgowość.

Jedna osoba fizyczna może mieć tylko jeden wpis w CEIDG. Nie można mieć zarejestrowanych kilku jednoosobowych firm na swoje nazwisko, ale można prowadzić różne rodzaje działalności gospodarczej pod jednym wpisem.

Obowiązki wobec ZUS

Rejestrując działalność w CEIDG osoba automatycznie zostaje zgłoszona jako płatnik do ZUS. Musi jednak samodzielnie zgłosić się do ZUS jako ubezpieczony. Formularze zgłoszeniowe można dołączyć do wniosku w trakcie rejestracji firmy (CEIDG-1). Nie dotyczy to pracowników, których trzeba zgłaszać bezpośrednio do ZUS. Na początku można korzystać z ulgi na start (przez 6 miesięcy tylko składka zdrowotna), obniżonych składek albo małego ZUS.

Informacje za Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here