Zarządzanie finansami kwiaciarni

0
349
Terminal płatniczy w firmie

Skrupulatne zarządzanie finansami jest podstawą działalności gospodarczej. O czym trzeba pamiętam przy prowadzeniu np. kwiaciarni lub sklepu ogrodniczego?

Jeszcze zanim firma rozpocznie działanie, właściciel musi przeprowadzić transakcje na jej rzecz (zakup wyposażenia, koszty związane rejestracją). Po rejestracji kwiaciarni czy sklepu ogrodniczego – już pod szyldem swojej firmy – można kupować materiały, sprzedawać towary i usługi innym firmom i konsumentom, płacić ZUS i podatki, wypłacać wynagrodzenie. Od początku trzeba dbać o dobre zarządzanie finansami, tak aby posiadać zdolność do regulowania w terminie swoich zobowiązań. O czym trzeba pamiętać rozliczając się z kontrahentami i klientami?

Na etapie tworzenia planu biznesowego wymogiem jest właściwe zaplanowanie wydatków i przychodów oraz dbanie o płynność finansową. W trakcie prowadzenia biznesu, w utrzymaniu płynności pomóc mogą takie narzędzia jak np. kredyt kupiecki, faktoring oraz leasing.

Firmowe konto i terminowe płatności

W prowadzeniu firmy najwygodniej jest posługiwać się w rozliczeniach kontem firmowym. Płatności należy regulować w terminie, a regulują to przepisy o terminach transakcji handlowych.

Najwygodniejszą formą rozliczeń są płatności bezgotówkowe. Nie oznacza to jednak, że nie można posługiwać się gotówką, ale w tym segmencie istnieją pewne limity takich transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (15 tysięcy złotych). Jeśli się przekroczy taki pułap, nie będzie można wliczyć sobie wydatków zapłaconych gotówką w koszty. Najwygodniej jest zatem korzystać z terminali płatniczych lub płatności online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here