Zgnilizna korzeni Thielaviopsis

0
447
Thielaviopsis

Zgnilizna korzeni Thielaviopsis, wywołana przez patogena grzybowego Thielaviopsis basicola, może wystąpić w ponad 150 gatunkach roślin szklarniowych i wieloletnich.

Dotyczy to astilbe, begonii, kalii, calibrachoa, cyklamenach, fuksji, gaillardii, geranium, gerberie, kalanchoe, łubinie, bratek, penstemon, piwonia, petunia, floks, poinsecja, pierwiosnek, wyżlin, truskawka, groszek, tytoń, pomidor, werbena, barwinek i altówka.

Zgnilizna korzeni Thielaviopsis charakteryzuje się ciemnobrązowymi lub czarnymi zarodnikami w obrębie korzenia, a następnie czarnymi zmianami na korzeniu, które nadają charakterystyczną nazwę „czarnej zgnilizny korzeni”. Kontrolowanie choroby po rozpoczęciu jest trudne, dlatego najlepiej jest odrzucić zainfekowane rośliny. Utrata plonów z Thielaviopsis może być dość rozległa, jeśli nie jest kontrolowana.

Objawy

Roślina, która ma zgniliznę korzeni Thielaviopsis, będzie wykazywać nieregularny wzrost wraz ze skarłowaciałymi, zakażonymi roślinami obok normalnych roślin. Zakażone rośliny staną się chlorotyczne lub zroszone, jak gdyby rośliny potrzebowały nawozu. Konieczne jest zbadanie korzeni brązowych lub czarnych gnijących obszarów, ponieważ gnijące korzenie nie mogą nabyć składników odżywczych. W zakażonym korzeniu Thielaviopsis wytwarza ciemnobrązowe do czarnych, grubościenne beczkowate chlamydospory, które są reprodukcyjnymi, spoczynkowymi zarodnikami. Chociaż mikroskopijne, te chlamydospory są wytwarzane w wystarczająco dużej liczbie, powodując, że fragmenty korzenia wyglądają na czarne. Czarne zmiany także tworzą się na korzeniu, dodając ciemnobrązowe / czarne zabarwienie korzeni. W przypadku ciężkich zakażeń rośliny więdną nawet wtedy, gdy podłoże jest mokre.

Korzystne warunki

Utrzymanie podłoża rosnącego w sposób niezmiennie bardzo wilgotny do mokrego, po przepełnieniu tworzy idealne warunki dla Thielaviopsis. Wysoka wilgotność i brak przepływu powietrza w uprawie dodatkowo przyczynia się do słabego wysychania podłoża uprawowego. Thielaviopsis preferuje chłodne podłoża uprawowe o temperaturze około 13-16 °C. Tylko śladowa ilość Thielaviopsis występuje, gdy temperatura podłoża uprawowego wynosi lub przekracza 30 °C. Preferuje również mniej kwaśne lub alkaliczne podłoża uprawowe. Jeśli pH wynosi 5,5 lub mniej, Thielaviopsis jest znacznie zmniejszone, a poniżej 4,8 prawie nie istnieje.

Thielaviopsis jest oportunistycznym patogenem, który atakuje rośliny pod wpływem stresu. Utrzymywanie rosnącego podłoża w ciągłej wilgotności, wraz z niskim światłem, wilgotnymi warunkami, powoduje stres roślinny. Inne czynniki, takie jak nawożenie przy niewystarczających lub nadmiernych dawkach, inwazje owadów, ataki grzybów, niewłaściwe temperatury i nieostrożne obchodzenie się z roślinami, wszystkie przyczyniają się do stresu roślinnego i zwiększonej podatności roślin na Thielaviopsis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here