Zielone dodatki do kwiatów ciętych

0
1467
Dodatki dla florystów

Bukiety kwiatów wręczamy przy przeróżnych okazjach, np. podczas urodzin, imienin, Walentynek, czy w ramach gratulacji. Jakie są zielone dodatki do kwiatów?

Kwiatów oczywiście nic nie zastąpi przy komunii dzieci, ślubów, czy pogrzebów. W każdym z przypadków – prócz emocji – towarzyszą nam wrażenia i efekty wizualne, związane z różną techniką wykorzystania kwiatów. Bukiety zachwycają nas swoim urokiem, barwami i wiązankami. Nie każdy jednak wie, że na końcowy produkt nie wpływają tylko kwiaty, ale nieskończona ilość dodatków, urozmaicając kompozycję. W tej grupie znajdziemy np. małe i wielkie liście, trawy, czy pędy.

We florystyce jednymi z najpopularniejszych dodatków są liście kordyliny krzewiastej – rośliny naturalnie występującej na terenach tropikalnych Australii oraz Azji. Miękkie, długie i wąskie, są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej – w tym ciemnozielone, żółte, kremowe i brązowe.

Aspidistra to natomiast roślina pochodzącą z Chin. Ma mocne, długie oraz lancetowate liście, w które w kolorze ciemnozielonymi bardzo dobrze wpasowują się do bukietów i wiązanek. We florystyce sięga się również po liście funkii (funkia), w kolorze zielonym z kremowymi krawędziami, a także epipremnum z błyszczącymi, sztywnymi liśćmi, które przydają się szczególnie w mniejszych kompozycjach. W małych bukietach przyjmują się też drobne liście rośliny galax, wywodzącej się z górskich lasów USA. Na liście popularnych dodatków w branży florystycznej są także takie pozycje jak liście gerbery, czy orzecha.

W tworzeniu bukietów do uroczystości pogrzebowych swoje uznanie mają liście palmowe, bez większego znaczenia, z jakiego regionu świata. W takim zestawieniu pasuje też japoński sagowiec (Sagowiec odwinięty), mający długie, lśniące liście, które przypominają pióra. O jakich egzotycznych jeszcze gatunkach można wspomnieć? Z pewnością takimi są chico i teepee z Meksyku, z szerokimi, ciemnozielonymi liśćmi.

Paprocie i trawy także są popularnymi wypełniaczami we florystyce. Dzięki temu kompozycja przybiera formę bardziej żywej i dynamicznej. Chodzi m.in. o paproć skórzastą (szwedzką), z trójkątnymi, strzelistymi liśćmi, która jest uprawiana w różnych częściach świata. W technikach kwiatowych spotykane jest też adiantum delikatne, które ma jednak mniej trwałe liście. W trawach czołowe pozycje zajmuje trawa niedźwiedzia, z wyginającymi się długimi, cienkimi liśćmi. Dodanie takiego gatunku ma efekt fontanny, z uwagi na ogólną strukturę tych traw. Innym rodzajem jest np. trawa stalowa, stosowania w kompozycjach ślubnych.

Do wiązanek często dodaje się pędy bambusa, lub patyczki snakgrass (skrzyp), co pozwala osiągnąć nieco większą wysokości całości wykonania. Do ciętych kwiatów można dodawać również suszone pędy żarnowca i gałązki np. leszczyny lub wierzby. Należy wymienić również ostrokrzew okółkowy, z pięknymi, czerwonymi owocami.

Oczywiście główną rolę w kompozycjach odgrywają same kwiaty, jednak wszelkie dodatki dekoracyjne, takie jak żywe liście do bukietów, bardzo ważne, dodające ostatecznego świetnego efektu końcowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here