Znaczenie kwiatów: Co oznacza cyklamen?

0
1368
Znaczenie kwiatów - co oznacza cyklamen?

Jest jednym z bardziej zagadkowych kwiatów, posiadających różne symbole w zależności od sytuacji. Jakie konkretnie znaczenie ma cyklamen?

Cyklamen (Cyclamen) jest gatunkiem wieloletniej rośliny z rodziny pierwiosnkowatych. Jego historia się 1620 roku, kiedy to uprawiać zaczęto najprawdopodobniej we francuskich ogrodach botanicznych.

Osiąga do 40 centymetrów wysokości, a większość rodzajów pochodzi głównie z basenu Morza Śródziemnego.

W głębokiej historii ciekawostki o cyklamenach znajdziemy m.in. w wiadomościach o Leonardzie da Vinci, flamandzkich malarzach, Ludwiku XIV, czy Jeanie-Jacques Rousseau. Popularność sięgnęła nawet Japonii.

Znaczenie kwiatów cyklamenu

Ten gatunek kwiatów – z uwagi na różowe czy czerwonych płatków – automatycznie kojarzy się z miłością i faktycznie tak od początku zostało to interpretowane, chociażby przez trwałą strukturę rośliny.

Cyklameny były symbolem np. głębokiej, matczynej miłości, stąd też adresatem w przeszłości były dzieci.

Później do kwiatów dołączyło znaczenie szczerości, trwałych uczuć, jak również określenie zakłopotania z uwagi na wyjątkową urodę kobiety. Cyklamen był zatem m.in. wyrażeniem głębokich uczuć, przed byciem przez dwie osoby w związku. Zaznaczamy „przed”, bowiem teraz to głównie symbol zupełnie innych emocji.

Cyklamen dzisiaj kojarzy się przede wszystkim z jasnym sygnałem o końcu trwałych uczuć. Kwiat jest niejako oznaką zatrucia, czyli jeżeli kwiaty te wręczy się dotychczasowemu partnerowi lub partnerce, będzie to znaczenie zakończenia relacji pomiędzy nimi, bez szans na odbudowę. Nie bez przypadku stanowi też jeden z elementów kwiatowych na pogrzebach, oznajmujących odejście.

Symbol szczęścia i nieszczęścia

Cyklamen jest bardzo zróżnicowanym kwiatem jeśli chodzi o symbolikę. Może oznaczać zarówno początek miłości oraz trwałych uczuć, a później również ich zakończenie i dzisiaj do tego ostatniego określenia jest bliżej tej roślinie.

Poznaj również inne znaczenia roślin, których w dziale Znaczenie kwiatów znajdziesz aż kilkadziesiąt!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here