Znaczenie kwiatów: Co oznacza konwalia?

0
2615
Co oznacza konwalia?

Konwalia jest niewielką oraz pachnącą, ale i przy tym trującą rośliną, przez którą można sobie narobić problemów. Czy konwalia nosi jakieś wyjątkowe znaczenie?

Roślina ta jest dostępna na całym świecie, w tym w niemal całej Europie, podobnie jak na wielu terenach w Polsce. Konwalia z uwagi na swoje ekstrakty zapachowe używana jest przy produkcji perfum, jednak samo spożycie rośliny może wiązać się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, ponieważ poszczególne części rośliny są trujące. Wywary z konwalii to z kolei średniowieczny sposób na leczenie różnych chorób, m.in. sercowych. W medycynie rośliny te mają zresztą zastosowanie aż do dzisiaj i nierzadko pojawiają się od lat na obrazach czy portretach, jako znak wiedzy.

Znaczenie kwiatów – konwalia

Konwalia jest oznaką skromności, szczęścia i czystości. Od 1967 roku jest uznana za narodowy kwiat jednego z krajów Starego Kontynentu – Finlandii, co skutkowało też wybiciem „podobizny” na monecie 10 penniä.

We Francji konwalia znajduje swoje zastosowanie chociażby 1 maja, kiedy obchodzone jest Święto Pracy. Wówczas kwiaty te wręcza się swoim bliskim, z życzeniami wszelkiej pomyślności, bowiem od długiego czasu to znak pracy.

Od wielu lat znaczenie konwalii uwzględnia się przy uroczystościach ślubnych, będące jednym z elementów bukietów, głównie dzięki bieli. Motyw ten wykorzystała m.in. Kate Middleton – księżna Cambridge, podczas ślubu z księciem Williamem.

Inne znaczenia kwiatów konwalii

Konwalia w niektórych przypadkach może być symbolem bólu, utraty, smutki, a nawet śmierci. Bywa częścią kompozycji na uroczystościach pogrzebowych, a to głównie z faktu swojego trującego charakteru. Spożycie może powodować wymioty, wysypkę, a także inne, większe kłopoty ze zdrowiem.

Ciekawostką jest również symbolika bezpośrednio z uwagi na białe dzwoneczki kwitnących konwalii. Mówi się, że mogą one wywoływać dobrą energię, pozytywne duchy. Stąd też określenia szczęścia oraz pogody ducha. W przypadku starszych osób istnieje przekonanie, że same kształty tego rodzaju kwiatów są w stanie odgonić złe wibracje w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here