Znaczenie kwiatów: Co oznacza Róża?

1
3535
Czerwone róże

Co oznacza Róża? Róża ma wiele znaczeń, które różnią się w zależności od koloru. Jest jednym z najbardziej znanych i ukochanych kwiatów.

Jak napisał niegdyś William Shakespeare: „To, co nazywamy różą, nazwane jakimkolwiek innym imieniem nadal będzie pachnieć słodko.” Róże były wielbione przez wieki. Dowody historyczne wskazują, że uprawiano je w Chinach około 5 tysięcy lat temu i od tamtej pory odgrywają ważną rolę w historii.

Co oznacza kwiat róży?

Róża ma wiele znaczeń, które różnią się w zależności od jego koloru. Jednak każda róża może być postrzegana jako następujące symbole:

 • Miłość
 • Honor
 • Wiara
 • Piękno
 • Poświęcenie
 • Zmysłowość
 • Bezczasowość
 • Równowaga
 • Pasja
 • Mądrość
 • Intryga

Oprócz faktu, że to jeden z najczęściej sprzedawanych i uprawianych kwiatów, można znaleźć również tatuaże wśród kobiet i mężczyzn, jako wyraz piękna i innych znaczeń.

Znaczenie kolorów kwiatów róż

Czerwona róża

Czerwona róża stała się symbolem romantycznej miłości. Nie ma częstszego ani bardziej trwałego znaku miłości i piękna w zachodniej sztuce i literaturze, aniżeli czerwone róże. Czerwone róże także pojawiają się często w klasycznej sztuce – na obrazach, w filmach i innych lokalizacjach. Mimo tego, że czerwona róża ma długą historię, nadal jest liderem w symbolice namiętnej miłości.

Różowa róża

Różowe róże są różami uniwersalnymi. To one są odpowiednie do wysyłania podziękowań, rozweselania lub uznania romantycznej okazji. Są pierwszą uprawową różą kolorową, a to dlatego, że były najbardziej rozpowszechnione na wolności. Stamtąd przeszły jeszcze długą historię w zachodnich sztukach, a także dekoracji. Wiktorianie zabrali je jeszcze dalej, używając od tapet, poprzez tapicerkę i kartki z życzeniami. Różowa róża od zawsze kojarzyła się z uczuciem i wdzięcznością, jednak rozwijające się techniki stworzyły szerszy zakres odcieni, a więc związane z nimi znaczenia są już bardziej utwierdzone i dopracowane. Ciemniejsze różowe róże uznaje się za symbol wdzięczności, natomiast te jaśniejsze kojarzą się z podziwem i łagodnością.

Różowe róże

Biała róża

Białe róże są dostosowane do pełnych czci okazji, a także sposobem na uczczenie przyjaciół lub ukochanej osoby, w obliczu nowego początku, czy też pożegnania. Biały kolor oznacza szacunek i oddaje hołd nowym startom, wyraża nadzieje na nadchodzą czas. W historii biała róża symbolizowała niewinność i czystość, dlatego kojarzy się z weselami oraz ślubnymi bukietami. Dzisiaj biała róża zachowuje swoje skojarzenia zarówno z czystą miłością, jak i ceremonią, co uczyniło ją uznaniem związków i uroczystości, takich jak chrzciny, rocznice i ukończenia szkoły.

Pomarańczowa róża

Pomarańczowe róże przypominają cytrusy, ogień oraz zachody słońca. Są uważane za intensywny sposób na podziękowanie, gratulacje i uczucia. Z racji tego, że pomarańczowe róże nie mają długiej historii jak inne kolory, symbolizują nowoczesny styl.

Na przełomie XIX i XX wieku nagle na scenie pojawiło się zupełnie nowe znaczenie. Połączenie przyjaznej żółtej róży ze znaczeniem czerwonej róży, stworzyło bardziej subtelniejsze znaczenie miłości, wyłaniającej się z przyjaźni. Inna symbolika związana z różą pomarańczową to wszelkie optymistyczne przesłania, takie jak gratulacje, miłość, podziękowanie, czy przyjaźń.

Żółta róża

Żółte róże to świetny sposób na wzniesienie toastu, poprawienie nastroju i życzenia dobrego samopoczucia. Z uwagi na skojarzenia ze ciepłem oraz słońcem, żółty to kolor ciepłych uczuć przyjaźni oraz optymistycznych myśli. We wschodnich kulturach prezentuje moc, radość, mądrość. Każdy kwiat o tym kolorze jest odpowiedni dla tych wiadomości, jednak żółta róża w szczególności ma optymistyczny przekaz, co czyni najlepszym wyborem.

Róża lawendowa

Róża lawendowa wywołuje zachwyt. Wyraża również „miłość od pierwszego wejrzenia”. Ciemniejsze odcienie róż lawendowych (zbliżone do fioletu) dają poczucie królewskiego majestatu i splendoru. Te róże są używane do wyrażania fascynacji i uwielbienia.

Niebieska róża

Niebieska róża jest wciąż tak samo nieuchwytna jak róża czarna. Nie da się ich osiągnąć w naturalny sposób, dlatego stąd też oznaczają coś tajemniczego i nieosiągalnego, a także trudnego do zdobycia. Mówią „Nie mogę Cię mieć, ale nie mogę przestać o tobie myśleć”.

Zielona róża

Zielony jest kolorem harmonii, bogactwa i płodności. Jest to również kolor wskazujący na spokój i ciszę. Zielone róże (są to białe róże z odcieniami zieleni) mogą symbolizować najlepsze życzenia pomyślnego nowego życia lub pragnienia odzyskania zdrowia.

Czarna róża

Czarny to kolor śmierci i pożegnania. Czarna róża, jak niebieska róża, pozostaje nieuchwytna. Czarne róże przekazują śmierć uczucia lub idei. Wysłanie komuś czarnych róż wskazuje na śmierć związku.

Mieszane róże

Poprzez celowe mieszanie róż w różnych kolorach, możesz stworzyć bukiet emocji. Na przykład bukiet czerwonych i białych róż oznaczałby „Bardzo Cię kocham, a moje intencje są honorowe”. Losowa mieszanka róż przekazałaby mieszane uczucia lub wysłała wiadomość: „Nie wiem jeszcze jakie są moje uczucia, ale na pewno lubię Cię na tyle, by wysłać Ci róże”.

Etymologiczne znaczenie kwiatu róży

Stara angielska róża pochodzi z łacińskiej rosy i prawdopodobnie pochodzi z włoskich i greckich dialektów rodonu i najprawdopodobniej z irańskiego korzenia * vrda-. Róża była wyjątkowa dla regionu Macedonii i Tracji, a także dla Persji, a nazwy łacińskie i greckie pochodziły najprawdopodobniej ze źródła tracko-frygijskiego.

Symbolika kwiatu róży

W renesansie róża z 8-ma płatkami była przesłaniem odrodzenia i odnowy. W sztuce oraz tekstach alchemii, 7 płatków posiada symbolikę porządku i zrozumienia. Związki numerologii z różą to też widoczność w masonerii, gdzie trzy róże symbolizują miłość, światło i życie.

W mitologii róża jest kojarzona Afrodytą – boginią miłości z Grecji, najczęściej prezentowaną z ozdobioną różami wokół głowy, szyi oraz stóp. Mówi się również, że krzew róży wyrósł w kałuży krwi wylanej z zabitego kochanka Afrodyty, Adonisa. W chrześcijańskiej mitologii krzak róży podobno wyrósł w miejscu śmierci Chrystusa.

W epoce klasycznej róża była święta dla wielu bogiń, w tym dla Izydy. Starożytni Grecy i Rzymianie również zidentyfikowali różę odpowiednio z boginiami miłości, Afrodytą i Wenus. W Rzymie na drzwiach pokoju, w którym dyskutowano tajne lub poufne sprawy, umieszczano dziką różę. Zwrot sub rosa , czyli „pod różą”, oznacza zachowanie tajemnicy i wywodzi się z tej starożytnej rzymskiej praktyki.

Chrześcijanie w średniowieczu zidentyfikowali pięć płatków róży z pięcioma ranami Chrystusa. Róża później związała się z Maryją Dziewicą i została ostatecznie przyjęta jako symbol krwi chrześcijańskich męczenników. Bukiet czerwonych róż jest używany jako prezent na Walentynki, który jest dniem świętowania Chrześcijańskiego Świętego Walentego.

W bardziej współczesnych czasach, w 1986 roku została nazwana kwiatowym emblematem Stanów Zjednoczonych i jest prowincjonalnym kwiatem Alberty w Kanadzie. Jest to państwowy kwiat 4 stanów USA, w tym: Iowa, Północna Dakota, Georgia i Nowy Jork.

Znaczące cechy botaniczne kwiatu róży

Biodra różane niektórych gatunków są niezwykle bogate w witaminę C. Z tego powodu biodra często są wytwarzane w postaci dżemu, galaretki lub parzone na herbatę. Owoce dzikiej róży mają również niewielkie zastosowanie lecznicze, takie jak między innymi lek przeciwdepresyjny, afrodyzjak i środek przeciwbakteryjny. Są one stosowane w suplementach diety i mogą być prasowane lub filtrowane w celu uzyskania syropu z owoców róży. Olej z nasion biodra jest również stosowany w produktach do pielęgnacji skóry i produktach do makijażu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here