Znaczenie kwiatów: Co oznacza tulipan?

0
8406
żółty tulipan

Co oznacza tulipan? Kwiat ten odgrywa ważną rolę w wielu ogrodach kwiatowych. Stał się symbolem wielu znaczeń. Jakich? Sprawdź!

Niezależnie od tego, czy zakochałeś się w tulipanach po przechadzaniu się po tysiącach akrów w Holandii, czy po wycieczce do sklepu z kwiatami u siebie na rogu, możesz dowiedzieć się więcej o historii trzeciego najpopularniejszego kwiatu na świecie i tym, co symbolizuje zarówno wczoraj, jak i dziś.

Co oznacza kwiat tulipana?

Choć nie jest to najszlachetniejszy kwiat w ogrodzie, piękno i wdzięk prostych tulipanów oznacza, że ​​kwiat stał się symbolem znaczeń takich jak:

  • Doskonała, trwała miłość między partnerami lub członkami rodziny
  • Nieśmiertelna namiętna miłość, bez względu na to, czy namiętność jest odrzucona, czy odwrócona
  • Fotografia królewska
  • Zapomniana lub zaniedbana miłość
  • 11 rocznica ślubu
  • Obfitość, dobrobyt i odpust
  • Dobroczynność i wspieranie mniej szczęśliwych

Znaczenie kolorów kwiatów tulipana

W przeciwieństwie do niektórych innych kwiatów, znaczenie Tulipana zmienia się znacznie w zależności od jego koloru.

Czerwone tulipany

Czerwone tulipany są ulubionym wśród romantycznych osób. Ich głębokie, czerwone barwy wywołują uczucie pasji, miłości i pożądania – czyniąc je szczególnie popularnym wyborem dla nowych, młodszych par. Mogą też oznaczać „uwierz mi” lub „moje uczucia są prawdziwe”. Więc następnym razem, gdy próbujesz „zachęcić” osobę, którą podziwiasz, wyślij ponętny bukiet czerwonych tulipanów.

Białe tulipany

Biały to świetny sposób na powiedzenie „przepraszam” lub „moje kondolencje” i są popularnym kwiatem widzianym podczas uroczystości pogrzebowych. Reprezentują także czystość, honor i świętość, czyniąc z nich ukochany dar dla kogoś, kto celebruje kamień milowy, taki jak komunia, czy chrzest. Przesąd ma również to, że ci, którzy marzą o białych tulipanach, mają zamiar doświadczyć nowego początku w życiu.

Żółte tulipany

Żółty jest kolorem nieodwzajemnionej lub odrzuconej miłości. Wysłanie żółtego tulipana do kogoś oznacza, że ​​go kochasz, ale wiesz, że nie odwzajemnia Twoich uczuć. W ostatnich latach kolor kojarzy się jednak ze znacznie jaśniejszymi znaczeniami. Żółte tulipany reprezentują teraz szczęście, radość i nadzieję. Wiktorianie wierzyli nawet, że żółte tulipany dosłownie znaczyły: „w Twoim uśmiechu jest słońce”. Z tego powodu żółte tulipany stały się popularnymi „sprawiedliwymi” prezentami, ponieważ z pewnością wywołają uśmiech na twarzy każdego. A jeśli chcesz dodać trochę szczęścia do swojego domu, uważa się, że sadzenie żółtych tulipanów na podwórku przyniesie szczęście i pomyślność.

Pomarańczowe tulipany

Pomarańczowy jest używany, aby przekazać poczucie zrozumienia i uznania między dwojgiem ludzi, zwykle w związku. Bukiet pomarańczowych tulipanów może oznaczać, że czujesz się fizycznie i duchowo połączony z kimś.

pomarańczowy tulipan

Jasnoczerwone tulipany

Jasnoczerwony to kolor pasji i doskonałej miłości. Nie wysyłaj bukietów tych kwiatów do członka rodziny, bo to będzie niewłaściwy komunikat!

Purpurowe/fioletowe tulipany

Taki kolor jest związany z królewskością, ale także obfitością i dobrobytem.

Różowe tulipany

Różowy jest mniej intensywnym uczuciem i miłością, a także oferuje bardziej odpowiedni wybór dla przyjaciół i rodziny.

Niebieskie tulipany

Ostatnio kilku hodowców roślin udało się stworzyć pierwsze niebieskie tulipany, a ponieważ są one jedyne w swoim rodzaju, reprezentują indywidualność i wyjątkowość.

różowy tulipan

Etymologiczne znaczenie kwiatu tulipana

Nazwa Tulip jest krótka i rzeczowa, ale kryje się za nią długa i zawiła historia. Etymolodzy wywodzą się obecnie z perskiego słowa oznaczającego turban, delband. Jednak jest to prawdopodobnie spowodowane złym tłumaczeniem, a nie rzeczywistym ogniwem, ponieważ obywatele perscy lubili nosić tulipany w swoich turbanach, a pisma z imperium osmańskiego dotyczące kwiatu zostały przetłumaczone na turecki, łaciński i francuski. Wszystkie typowe tulipany należą do rodzaju Tulipa, ale niektóre odmiany są nazywane neo-tulipa, ponieważ są dzikie przez wiele pokoleń, które rozwinęły różne cechy.

Symbolika kwiatu tulipana

Tulipan to klasyczny kwiat miłości, choć Wiktorianie uważali go bardziej za symbol miłości. Naród turecki, który pierwotnie wyhodował kwiat, uważał go za symbol raju na ziemi, czyniąc go częścią wielu religijnych oraz świeckich wierszy i dzieł sztuki. Podczas gdy imperium osmańskie zasadziło cebulki, aby przypomnieć im o niebie i życiu wiecznym, Holendrzy, którzy spopularyzowali kwiat, uznali to za przypomnienie tego, jak krótkie może być życie. Związek z miłością i pasją rozwinął się przede wszystkim w XX i XXI wieku, ale nie umniejsza to siły symboliki stojącej za tym kwiatem.

Cechy botaniczne kwiatu tulipana

Jako członkowie rodziny Lily, tulipany są jadalne, ale nie są szczególnie lecznicze. Nie było zbyt wiele badań nad potencjalną wartością leczniczą skromnego Tulipana, nawet w średniowieczu. Te same kwiaty, które zostały wysoko ocenione przez Holendrów w XVII wieku, stały się racjonalnymi racjami żywnościowymi dla kraju podczas II wojny światowej, ponieważ skrobia cebulki zapewnia zaskakującą ilość kalorii. Płatki są również jadalne, co prowadzi do potraw z nadziewanymi kwiatami tulipanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here