Znaczenie kwiatów: Co oznaczają fiołki/bratki?

0
3721
Fiołki

Co oznaczają fiołki (bratki)? To kwiaty, które zostały odkryte wiele lat temu i zawsze były popularne m.in. dlatego, że są małe i urokliwe.

Wielu znanych pisarzy i poetów wykorzystywało je do wyrażania swoich emocji i sztuki. Fiołek to piękny, mały kwiat, który jest bardzo lubiany ze względu na swój urok, wszechstronność i dodawanie pokroju wspaniałych kolorów do ogrodu. Linia bratek pochodzi z trójkolorowej Violi (żółtej, białej i fioletowej), z europejskiego kwiatu dzikiego.

Co oznaczają fiołki (bratki)?

 • uczucia – jednym z najważniejszych znaczeń fiołków jest to, że reprezentują miłość. To rodzaj, który możemy ofiarować prawie każdemu, kto jest nam drogi, przekazując ciepłe oraz miłe uczucia. 
 • myśli i pamięć – mogą być doskonałym prezentem dla tych, którzy nie boją się powiedzieć, co mają na myśli i wyrazić siebie. Są również znakiem, że myślisz o kimś i że Twój umysł jest pochłonięty myślami o tej osobie.
 • rozważania – jest symbolem rozważania czyjegoś bólu lub cierpienia. Ten kwiat może być idealnym prezentem dla kogoś, kto przeżywa trudne chwile w życiu i potrzebuje odrobiny komfortu.
 • lutowy kwiat narodzin – osoby, którego urodziły się w tym miesiącu, są spod znaku zodiaku Ryby lub Wodnika, a obie osobowości mają wyobraźnię i są otwarte. Nie boją się kwestionować rzeczy i udzielają pomysłowych odpowiedzi na pytania. Fiołki (bratki) reprezentują właśnie ten rodzaj osobowości.

Znaczenie kolorów kwiatów fiołków (bratków)

Kwiaty można znaleźć w wielu rodzajach kolorów, od białych, poprzez różowe, czerwone, niebieskie, żółte, złote, ale głównie są w kolorze fioletowym lub w kilku innych odcieniach.

 • Biały kolor jest jednym z symboli pozytywności, wielkiej energii, wolności, pokoju i światła. Promieniuje pozytywną energią i wypełnia naszą przestrzeń oraz dom dużą dawką pozytywów. Biały kolor zawsze był popularny i wiele osób decydowało się wypełnić swój dom tym kolorem. Jest również jednym z symboli wiedzy i postępu, dlatego nie popełnimy błędu, wybierając ten kolor do domu.
 • Różowy kolor jest symbolem wyjątkowości, romansu i kobiecości, najbardziej popularny wśród kobiet. Przynosi dużo relaksu i spokoju, dzięki czemu ludzie potrafią wyrazić swój pozytywny i spokojny charakter. Różowy jest także symbolem spokoju psychicznego, pomaga ludziom się zrelaksować, łatwiej i pozytywniej patrzeć na rzeczy.
 • Czerwony to kolor miłości, romansu i pasji. Zawsze przyciągał ludzi i możemy znaleźć wiele rodzajów kwiatów w tym kolorze.
 • Niebieski to kolor wolności, energii, spokoju i relaksu. Przynosi dużo pozytywnej energii i jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kolorów.
 • Żółty był symbolem zazdrości w całej historii i dlatego nie był zbyt ceniony. W wielu kulturach ma różne znaczenia i symbole. Najbardziej znanym znaczeniem koloru jest zazdrość i nieśmiałość. Oprócz tych cech możemy powiedzieć, że to symbol energii, słońca, pozytywności i nowego początku. Możemy przedstawić wiele rzeczy i wiele pozytywnych wydarzeń.
 • Fiołki rosną głównie w kolorze fioletowym, co oznacza romans, pasję i piękno. Ten kolor sprawia wrażenie pozytywności i przyjemnych uczuć. Jest najbardziej popularny wśród hodowców kwiatów.
Fiołki

Etymologiczne znaczenie

Słowo bratek pochodzi z połowy XV wieku, z francuskiego słowa penser; pensee to kobieca forma pensera, która ma na myśli coś nad sobą. Francuskie słowo pensee wywodzi się od łacińskiego słowa pensare, które oznacza rozważanie lub pendare, czyli mierzenie sytuacji, uwzględnianie wszystkiego.

Symbolika

Kwiat symbolizuje miłość lub podziw jednej osoby do drugiej. Był także symbolem przyjętym przez Stowarzyszenie Wolnych Myślicieli – grupę ludzi, którzy zdecydowali się przyjąć sposób myślenia wolny od społecznych ograniczeń, oczekiwań, emocji i religijnych dogmatów. W swojej najwyższej formie opiera się na czystej logice i rozsądku. Przyjęli bratki jako jego symbol, ponieważ słowo bratek pochodzi z czasownika pensee we francuskim znaczeniu.

Znaczące cechy botaniczne

W medycynie ziołowej i chińskiej są od wieków. Wszystkie części rośliny są jadalne i są dobrym źródłem składników odżywczych. Bratek został wykorzystany do zniszczenia gęstości guzów, które uważano za zapobiegające ich nowotworom. Były używane w starożytnych Atenach, aby wydobyć ciepło z gniewnego serca. Dzieje się tak z powodu łagodnych właściwości uspokajających. Pliniusz Rzymianin napisał, że bratek może złagodzić bóle głowy i towarzyszące im zawroty. Było tak, ponieważ jednym z aktywnych składników fiołków jest kwas salicylowy, ten sam główny składnik współczesnej aspiryny. Zawierają także saponiny, które są związkami występującymi w roślinach, mające właściwości wykrztuśne (właściwości usuwania śluzu) i właściwości przeciwzapalne. Są one powszechnie stosowane w zakażeniach górnych dróg oddechowych.

Ciekawe informacje

 • Jest oficjalnym symbolem Osaki w Japonii.
 • Współczesne bratki są po prostu wynikiem bardzo bystrych ogrodników, zauważających różne kombinacje kolorów, rosnących w różnych środowiskach (lasy w porównaniu z otwartymi obszarami skalistymi), violi tri-color, viola lutea i viola altaica, które następnie zostały zhybrydyzowane dla różnych kombinacji kolorów i wzorów.
 • Kwiaty zostały wkomponowane do świetnego efektu komicznego w sztuce Szekspira.
Fiołki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here