Znaczenie kwiatów: Co oznaczają krokusy?

0
2025
Kwiaty krokusa

Krokus jest jednym z pierwszych kwiatów, które pojawią się na wiosnę. Jest symbolem radości, ponieważ po długiej zimie nadaje krajobrazowi kolor.

Co oznaczają krokusy?

  • Radość
  • Młodość
  • Zadowolenie

Kwiat krokusa kojarzy się przede wszystkim z radością związaną z młodością. Ma podnoszący na duchu i wesoły wpływ.

Znaczenie kolorów kwiatów krokusów

Kwiat krokusa może być biały, żółty lub fioletowy. Chociaż nie ma specyficznej symboliki związanej z kolorem kwiatu, istnieją uniwersalne znaczenia kwiatów:

  • Biały – czystość, niewinność i prawda
  • Fioletowy – godność, duma i sukces
  • Żółty – radość

Symbolika kwiatu krokusa

Krokus od dawna jest symbolem młodości i radości. Starożytni Grecy użyli tego kwiatu, aby odeprzeć opary alkoholu przez tkanie kwiatu krokusa w wieńce na głowę. Egipcjanie używali też kwiatów krokusów, aby rozproszyć opary z odurzających napojów alkoholowych, umieszczając spray na kwiaty na kieliszkach do wina.

Starożytni Rzymianie tak bardzo lubili zapach krokusa, że ​​wymyślili aparat, który emitował delikatny zapach jego zapachu na gości, gdy wchodzili na bankiet. Uważano, że zapach krokusa inspiruje miłość, nawet o północy w Walentynki.

Kwiat krokusa

Etymologiczne znaczenie kwiatu krokusa

Istnieje różne teorie, skąd wzięła się taka nazwa. Pochodzenie łacińskie: krokus to rodzaj kwiatów, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa crocatus, które oznacza szafranowy kolor. Szafran to przyprawa pochodząca z szafranowego krokusa (Crocus sativus). Jest to jeden z 80 gatunków rodzaju krokusa. Chociaż nie wszystkie gatunki krokusów wytwarzają szafran, wszystkie mają podobny wygląd i mają taką samą nazwę.

Greckie pochodzenie: inne źródła twierdzą, że krokus zyskał nazwę od greckiego słowa, oznaczającego nitkę po złotym włóknie, używanego do produkcji szafranu.

Cechy botaniczne kwiatu krokusa

Szafran z kwiatu krokusa jest stosowany jako przyprawa do potraw, a także jest znany jako anty-rakotwórczy przeciwutleniacz, wzmacniający układ odpornościowy. Jego zapach jest stosowany w perfumach i kosmetykach.

Specjalne okazje dla kwiatów krokusów

Krokus to idealny kwiat do wiosennych bukietów, jest odpowiedni jako prezent między przyjaciółmi lub do świętowania urodzin i innych specjalnych okazji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here