Znak towarowy goździka sprzedany w przetargu

0
289
goździki

Znak towarowy goździka został sprzedany firmie w drodze przetargu publicznego. Instytut Badań Rolniczych na Zachodnim Morzu Śródziemnym (BATEM) opracował nową odmianę goździków i zarejestrował ją do użytku komercyjnego.

Celem instytutu jest zwiększenie odmian goździków w Turcji, obniżenie kosztów produkcji i poprawa pozycji kraju na rynkach eksportowych.

Odmiana nosi nazwę „Likya Kara”, a firma, która wygrała przetarg publiczny, wyhoduje ją i wyeksportuje do Europy. Firma, która wygrała przetarg publiczny, to konsorcjum 7 producentów i eksportuje już wiele produktów do Holandii i Izraela. Nowa odmiana to charakterystyczny zapach i różowy kolor, który ma przyciągnąć wielu nabywców z zagranicy.

Oferta przetargowa wygrała za kwotę 3000 dolarów, a firma uzyskała prawo do uprawy i eksportu tej konkretnej odmiany przez 5 lat – Eksportujemy goździki już do wszystkich krajów europejskich. Cieszymy się, że udało nam się dodać kolejną, nową odmianę do naszego portfolio. Wierzę, że ta nowa odmiana przyciągnie wiele uwagi za granicą. Obecnie kupujemy wiele podkładek z Holandii, Izraela, Niemiec i Włoch. Będzie to nasza pierwsza krajowa odmiana i mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości będzie więcej – mówi wiceprezes firmy Omer Gundeslioglu.

Inżynier rolnictwa, który był odpowiedzialny za opracowanie tej nowej odmiany, Ayse Kaya zauważyła, że ​​proces hodowli rozpoczął się w 2012 roku. Badania te były pierwszym tego rodzaju w Turcji w obszarze kwiatów ciętych. Turcy stworzyli pulę genów z 12 000 genotypów i wybrali odmianę zgodną z wymaganiami rynku. Tego typu projekty mają na celu zmniejszenie zależności hodowców od importu podkładek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here