Zamiokulkas zamiolistny – idealna roślina dla zapominalskich

0
704
Zamiokulkas zamiolistny - idealna roślina dla zapominalskich

Zamiokulkas szybko podbił rynek roślin domowych, choć do powszechnej uprawy wprowadzony został dopiero w 1996 roku. W ostatnich latach zdobywa dużą popularność i coraz częściej gości w naszych mieszkaniach i miejscach pracy jako roślina dekoracyjna. Nie ma się co dziwić, gdyż jest to kwiat o małych wymaganiach, który z łatwością może hodować każdy z nas. Jeśli zaliczasz się do osób zapominalskich lub takich, które są zapracowane i nie mają byt wiele czasu na pielęgnacje roślin, ale chcą posiadać w domu zielony kącik to zamiokulkas zamiolistny jest rośliną godną uwagi.

Wygląd

Zamiokulkas jet byliną naturalnie występującą we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce. Wyglądem nieco przypomina paprocie lub sagowce. Największą ozdobą tej rośliny są jej liście, w których gromadzi się woda. Wyrastają one na ogonku liściowym, są grube, błyszczące i ciemnozielone. Przybierają kształt jajowaty lub eliptyczny, a ich końcówki są lekko zaostrzone. Roślina osiąga zwykle od 30 do 120 cm wysokości.

Wymagania zamiokulkasa

Jak już wspomnieliśmy, ta roślina ma niewielkie wymagania uprawowe. Jej dużym atutem jest to, że dobrze znosi zaniedbania i niekorzystne warunki. Jednak jeśli chcesz zadbać o nią w odpowiedni sposób, to warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami. Idealnym stanowiskiem dla zamiokulkasa będzie miejsce pół cieniste, nie stawiaj go w miejscu pełnym ostrego słońca, które może niekorzystnie wpływać na wygląd rośliny. Lepiej postawić go w zacienionym miejscu niż w takim, w którym promienie słońca są przez cały dzień. Roślina ta nie lubi również nadmiernego podlewania. Dobrze znosi krótkotrwałe okresy przesuszenia. Podlewaj ją z umiarem, tak aby nie przelać rośliny. Podłoże powinno być lekko wilgotne, jednak nie mokre, gdyż może to spowodować gnicie kłączy i śmierć rośliny. Młode rośliny należy przesadzać co roku, a starsze co 2-3 lata wczesną wiosną.

Rozmnażanie

Nie powinno sprawiać one trudności, a wykonać je można na dwa sposoby:

  • Ukorzenienie liści

Sadzonki należy pobrać od kwietnia do czerwca, a sam proces ukorzeniania może trwać od 3 do 4 tygodni. Listki należy umieścić w podłożu na głębokość ok. 1 cm.

  • Podział kłącza

     

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here