Jak działa aukcja tureckich kwiatów? Jedna z największych hal aukcyjnych w Turcji znajduje się w dzielnicy Ayazaga w Stambule.
Kwiaciarnie ze Stambułu regularnie odwiedzają tę halę aukcyjną, aby zaopatrzyć się w zapasy. Sala aukcyjna jest jednym z 18 miejsc aukcyjnych należących do spółdzielni hodowców kwiatów SS Flora. W Stambule są w sumie 3 hale aukcyjne, a pracownicy w halach aukcyjnych pracują niestrudzenie nad przygotowaniem przybywających kwiatów na aukcję. Dzienny obrót na aukcji Ayazaga wynosi średnio około 12 000 dolarów. Całkowity dzienny obrót na wszystkich 18 miejscach aukcji spółdzielni wynosi około 120 000 dolarów.
Proces aukcji rozpoczyna się około 3 rano nad ranem, wraz z przybyciem samochodów dostawczych do hali aukcyjnej. Samochody ciężarowe są najpierw rozładowywane, a produkty rejestrowane na aukcji z określonymi kodami. Następnie poprzez losowanie określa się kolejność produktów. Aukcja rozpoczyna się o godzinie 9:00 i trwa do momentu sprzedaży wszystkich produktów.
Produkty są umieszczane i wyświetlane na ruchomym przenośniku taśmowym, a nabywcy siedzą wokół ruchomego pasa. Większość produktów sprzedawanych na aukcji to goździki, gerbera, dianthus barbatus i hortensja.
– Produkty z naszej aukcji pochodzą głównie z Izmiru, Yalova, Kastamonu, Adana, Mersin i Antalyi. Hodowcy wybierają, w której hali aukcyjnej powinni sprzedawać swoje produkty. Dla każdej odmiany obowiązuje cena minimalna. Zwycięzca wygrywa produkt, a cena na aukcji jest ustalana każdego dnia zgodnie z podażą i popytem na rynku. Jeśli popyt jest wysoki, ceny naturalnie rosną. Jeśli podaż jest większa niż popyt na rynku, ceny zaczynają spadać. Każdy kupujący używa przycisku przed sobą, aby podwyższyć ceny, a zwycięzcą jest ten, kto odłoży rękę od przycisku ostatni – mówi Muammer Yazici – prezes zarządu SS Flora Flower Growers Cooperative.
Ostatnio ceny w hali aukcyjnej Ayazaga wynoszą około 4 dolary za róże i gerbery, 5 dolarów za goździki, 6 dolarów za lilie i 4,5 dolara za lisianthus. Wkrótce będą organizowane licytacje produktów w wiadrach. W ten sposób odbywa się to na aukcji w Holandii, zwiększając trwałość i żywotność kwiatów w wazonie.
Hodowcy zazwyczaj eksportują goździki i gerberę do krajów takich jak Holandia, Wielka Brytania, Niemcy i Azerbejdżan. W ostatnim roku niektórzy hodowcy zaczęli również eksportować róże.