Zielone dodatki do kwiatów ciętych

0
1784
Dodatki dla florystów

Bukiety kwiatów wręczamy przy przeróżnych okazjach, np. podczas urodzin, imienin, Walentynek, czy w ramach gratulacji. Jakie są zielone dodatki do kwiatów?

Kwiatów oczywiście nic nie zastąpi przy komunii dzieci, ślubów, czy pogrzebów. W każdym z przypadków – prócz emocji – towarzyszą nam wrażenia i efekty wizualne, związane z różną techniką wykorzystania kwiatów. Bukiety zachwycają nas swoim urokiem, barwami i wiązankami. Nie każdy jednak wie, że na końcowy produkt nie wpływają tylko kwiaty, ale nieskończona ilość dodatków, urozmaicając kompozycję. W tej grupie znajdziemy np. małe i wielkie liście, trawy, czy pędy.

We florystyce jednymi z najpopularniejszych dodatków są liście kordyliny krzewiastej – rośliny naturalnie występującej na terenach tropikalnych Australii oraz Azji. Miękkie, długie i wąskie, są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej – w tym ciemnozielone, żółte, kremowe i brązowe.

Aspidistra to natomiast roślina pochodzącą z Chin. Ma mocne, długie oraz lancetowate liście, w które w kolorze ciemnozielonymi bardzo dobrze wpasowują się do bukietów i wiązanek. We florystyce sięga się również po liście funkii (funkia), w kolorze zielonym z kremowymi krawędziami, a także epipremnum z błyszczącymi, sztywnymi liśćmi, które przydają się szczególnie w mniejszych kompozycjach. W małych bukietach przyjmują się też drobne liście rośliny galax, wywodzącej się z górskich lasów USA. Na liście popularnych dodatków w branży florystycznej są także takie pozycje jak liście gerbery, czy orzecha.

W tworzeniu bukietów do uroczystości pogrzebowych swoje uznanie mają liście palmowe, bez większego znaczenia, z jakiego regionu świata. W takim zestawieniu pasuje też japoński sagowiec (Sagowiec odwinięty), mający długie, lśniące liście, które przypominają pióra. O jakich egzotycznych jeszcze gatunkach można wspomnieć? Z pewnością takimi są chico i teepee z Meksyku, z szerokimi, ciemnozielonymi liśćmi.

Paprocie i trawy także są popularnymi wypełniaczami we florystyce. Dzięki temu kompozycja przybiera formę bardziej żywej i dynamicznej. Chodzi m.in. o paproć skórzastą (szwedzką), z trójkątnymi, strzelistymi liśćmi, która jest uprawiana w różnych częściach świata. W technikach kwiatowych spotykane jest też adiantum delikatne, które ma jednak mniej trwałe liście. W trawach czołowe pozycje zajmuje trawa niedźwiedzia, z wyginającymi się długimi, cienkimi liśćmi. Dodanie takiego gatunku ma efekt fontanny, z uwagi na ogólną strukturę tych traw. Innym rodzajem jest np. trawa stalowa, stosowania w kompozycjach ślubnych.

Do wiązanek często dodaje się pędy bambusa, lub patyczki snakgrass (skrzyp), co pozwala osiągnąć nieco większą wysokości całości wykonania. Do ciętych kwiatów można dodawać również suszone pędy żarnowca i gałązki np. leszczyny lub wierzby. Należy wymienić również ostrokrzew okółkowy, z pięknymi, czerwonymi owocami.

Oczywiście główną rolę w kompozycjach odgrywają same kwiaty, jednak wszelkie dodatki dekoracyjne, takie jak żywe liście do bukietów, bardzo ważne, dodające ostatecznego świetnego efektu końcowego.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here