Czy bukiety to tylko same kwiaty? Oczywiście nie. Sprawdźmy, jakie dodatki florystyczne przydają się w kwiaciarniach i pracowniach.
Często nie zdajemy sobie sprawy będąc w kwiaciarni, ile pracy kosztuje stworzenie bukietu i jaką ilość dodatków trzeba czasami umieścić, aby dana wyglądała idealnie.
Dodatki dla florystów to cały zbiór akcesoriów, które pomagają w tworzeniu i urzeczywistnieniu pasji układania kwiatów. Znajdziemy gąbki florystyczne, kokardy, sztuczne kwiaty, folie, papiery i wiele innych elementów, które dodają odpowiedniego wyrazu każdemu rodzajowi roślin, w zależności od okazji. Nawet przy użyciu najskromniejszych kwiatów można stworzyć z dodatkami coś niepowtarzalnego.
W przypadku dodatków florystycznych do bukietów, możemy również wyróżnić grupy przeznaczenia, czyli dekoracyjne oraz montażowe, które są także szalenie ważne przy planowaniu i wykonaniu, ponieważ ułatwia to utrzymać kompozycje „w ryzach”. Ograniczają prawdopodobieństwo, że bukiet czy wiązanka nam się rozpadną.
We florystyce potrzebna jest zarówno dokładność, jak i kreatywność oraz estetyczny zmysł, dlatego wszelkie elementy trzeba odpowiednio wkomponować, nawet jeśli służą tylko do utrzymania bukietu w całości. Wiele zależy też od umiejętności, czy samego stylu lub charakteru kwiaciarni.
Jeśli już będziemy mieli w rękach bukiet stworzony przez florystkę, to z pewnością dojrzymy udekorowanie. To profesorowie w tej dziedzinie, więc wiedzą, jak połączyć poszczególnie kwiaty ze sobą, uwzględniając też poboczne elementy. Każdy jednak zaczynał od podstawowych rzeczy, albo z czystej ciekawości chciał spróbować sił w aranżacji swojego bukietu. Właśnie z najprostszych czynności u wielu rodziła się pasja.
Dodatki do bukietów
Podczas otwierania kwiaciarni, czy pracowni florystycznej, należy pamiętać, że zasobami tych miejsc nie mogą być wyłącznie kwiaty i zieleń. Przy tworzeniu wieńców, wiązanek oraz bukietów konieczne jest posiadanie wielu akcesoriów ozdobnych oraz narzędzi. Polecamy – także zwykłym pasjonatom, którzy hobbystycznie wykonują prace, aby zaopatrywali się w dobrej jakość narzędzia, ponieważ korzysta się z nich wielokrotnie. Co należy do najpopularniejszych?
- noże, sekatory, nożyce, nożyczki – służą do cięcia wstążek, kwiatów i zieleni
- szczypce, obcęgi, obcążki – przydają się do cięcia i skręcania drutów
Do bukietów kwiatowych, wieńców, stroików itp., floryści korzystają z całego spektrum akcesoriów. Na tej liście znajdziemy m.in.:
- gąbka florystyczna – materiał do układania kompozycji żywych i sztucznych kwiatów
- floret – używany do wiązanek pogrzebowych
- mikrofon florystyczny – przydaje się przy tworzeniu bukietów ślubnych
- wieńce wiklinowe
- druty oraz druciki dekoracyjne
- rafia, sizal, celofan, papier, juta, rattan, organza, wstążki
- haftki rzymskie
- taśmy florystyczne
Mogą zdarzyć zlecenia, w których kompozycje kwiatowe trzeba będzie składać w naczyniach. Warto mieć w zasięgu ręki także:
- kosze wiklinowe
- donice
- wazony
Wszystko, co zostało powyżej wymienione, jest podstawą przy tworzeniu aranżacji kwiatowych. Do tego można dorzucić m.in. nabłyszczacze do liści, szpilki, czy pistolety do kleju. Ważnym elementem jest też kolcownik, dzięki któremu szybko można usunąć kolce z łodyg.
Wyjaśnimy teraz niektóre z zagadnień, które pojawiły się powyżej:
Nożyczki florystyczne
Podstawowe narzędzie w pracy z kwiatami, które powinno być stworzone z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Umożliwia bezproblemowe cięcie materiałów oraz roślin, a dzięki antypoślizgowym uchwytom także kontrolowanie czynności, nawet w przypadku mokrych rąk.
Taśmy
Są kolejnym elementem potrzebnych w kwiaciarni, czy pracowni florystycznej. Dzięki elastyczności i wytrzymałości, pozwala na maskowanie łączeń w bukiecie, drutów, albo łodyg przy umieszczeniu do gąbki florystycznej.
Drut florystyczny
Jeden z najpopularniejszych i niezastąpionych części tworzenia kompozycji. Występuje w różnych rodzajach i grubościach, co ułatwia w usztywnianiu dekoracji, stroików, czy wianków. Produktami szczególnie wartymi uwagi są drut wtykowy i drut dekoracyjny.
Klej florystyczny
Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej m.in. przy fartuchu florystycznym, klej także przydaje się w pracy florysty. Najczęściej stosowanym jest ten na gorąco w pistolecie, ale w tubkach są dostępne także kleje na zimno. Oba rodzaje są pomocne przy mocowaniu liści, kwiatów, czy sztucznych części.
Rafia
To bardzo mocne włókna w nieregularnym kształcie. Sznurki są wykorzystywane przy tworzeniu w zasadzie wszystkich prac – od bukietów, poprzez stroiki, wianki, ozdoby i inne dekoracje.
Gąbka florystyczna
To podstawa w przyborniku każdego pracownika kwiaciarni, czy studia florystycznego. Specjalna pianka wykonana z tworzywa sztucznego, jest dość krucha, ale umożliwia umieszczanie w nich żywych, albo sztucznych kwiatów. Zwykle dostępne są w kolorach zielonym i szarym.
Sizal
Pod taką nazwą kryje się natomiast trwałem włókno z liści agawy sizalowej. To cienkie, długie nitki, które bardzo często zobaczymy jako ozdoba przy stroikach oraz bukietach kwiatowych. Znajduje swoje zastosowanie też w koszach, jako wypełniacz przestrzeni w kompozycjach.
Fizelina
Kolejny element, który jest bardzo popularny wśród florystów. Jest uniwersalną włókniną, stosowaną przede wszystkim do pakowania kwiatów, jednakże jest użyteczną np. jako kokarda.
Juta
Włókno z rośliny o takiej samej nazwie, stosowane jako siatki jutowe lub taśmy. Jest dostępna w różnych kolorach, dlatego wstążki te również mają swoje szerokie spektrum możliwości, np. do wykonywania kokard.
Fartuch florystyczny
Tę ochronę odzieży powinien nosić każdy florysta. Styczność z roślinami, narzędziami, czy klejami, naraża ubiór prywatny na uszkodzenia i pobrudzenie, a drugim argumentem fartuchów florystycznych jest aspekt wizualny, ponieważ wyglądamy przy tym profesjonalnie.