Rośnie liczba technik ograniczania emisji CO2 lub stosowania chemicznej ochrony upraw. Ekologiczne szklarnie są coraz bliżej.
Jak dotąd rozwiązania rzadko są łączone w praktyce. W „Greenhouse 2030: Zrównoważona uprawa z przyszłością” łączy nowe techniki w dziedzinie ogrzewania, oświetlenia, wody, składników odżywczych i zintegrowanej uprawy.
The Greenhouse2030 znajduje się w Bleiswijk i będzie działać w kwietniu. Istnieją cztery różne uprawy: truskawka, gerbera, frezja i anturium. Postęp tych upraw oceniają tak zwany BCO: komitet nadzorujący badania. Na BCO składają się hodowcy odpowiednich upraw.
Projektowanie szklarni
W zrównoważonym projektowaniu szklarni wiodły trzy tematy: emisje CO2, woda i składniki odżywcze oraz ochrona upraw. Aby zacząć od CO2, w szklarni nie ma gazu do ogrzewania. Jest to tak zwana całkowicie elektryczna szklarnia, w tym pełne oświetlenie LED. Pompa ciepła służy do osuszania szklarni. W ten sposób odzyskuje się utajone ciepło, a szklarnia pozostaje bardziej zamknięta zimą i wiosną. Nie wytwarza się własnej energii elektrycznej dla szklarni; który jest zakupiona.
Szklarnia również nie odprowadza wody ściekowej i kondensacyjnej do kanalizacji. Tak więc żadne składniki odżywcze nie są tracone, woda jest optymalnie wykorzystywana i żadne pozostałości środków ochrony roślin nie trafiają do kanalizacji. Ozon służy do dezynfekcji wody, dzięki czemu woda może być ponownie wykorzystana w uprawie. Wreszcie ochrona roślin jest w pełni zintegrowana, przy jak największym wykorzystaniu naturalnych wrogów.
Każda uprawa to wyzwanie
Każda uprawa wciąż ma swoje własne wyzwania. W praktyce frezja jest nadal uprawą glebową, która – w celu zamknięcia cieku wodnego – jest uprawiana na podłożu. Nie ma doświadczeń w tych uprawach z pełnym oświetleniem LED i aktywne osuszanie odbywa się tylko po raz pierwszy.
„The Greenhouse2030: zrównoważona uprawa z przyszłością” jest finansowana przez Ministerstwo Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności we współpracy z programem „Szklarnia jako źródło energii” w Holandii.