Encyklopedia kwiatów i roślin: Kalocefalus

0
1653
kalocefalus

Kalocefalus (Leucophyta brownii, Calocephalus brownii) znany również m.in. jako krzew srebrzysty, jest bardzo atrakcyjną byliną m.in. w ogrodach.

Występujące naturalnie na południowym wybrzeżu Australii i pobliskich wysp. Roślina jest bardzo popularna w doniczkach, obrzeżach i większych kępach w ogrodzie, przede wszystkim ze względu na jego uderzający srebrny kolor.

To mały, okrągły krzew o przyciągających wzrok, owłosionych gałązkach, które mają całkiem srebrzysty wygląd. Z daleka wygląda jak drut kolczasty, ale jest piękny i bez bolesnych kolców! Roślina kwitnie na żółto w sierpniu i wrześniu, ale główną atrakcją jest bez wątpienia jej srebrnoszary liść, który pięknie łączy się z niebiesko-białymi jesiennymi fiołkami, brusznicą, różowymi cyklamenami, kolczastym wrzosowiskiem i Skimmią. Znajduje swoje zastosowanie także w jesiennych, wiszących koszach.

Jak wygląda Kalocefalus?

Kalocefalus wytwarza małe żółte kwiaty na końcach łodyg, ale większość ogrodników uprawia roślinę z uwagi na jego liście. Łodygi rosną gęste i na zewnątrz, w kształcie bardzo podobnym do kłębowiska, a miękkie liście pozostają blisko łodyg. Zarówno łodygi, jak i liście są jasnym srebrem, prawie białym kolorem, który bardzo dobrze odbija światło i zapewnia spektakularny kontrast z sąsiednimi roślinami zielonymi. Krzewy są okrągłe i mają zasięg od 30 do 90 cm stóp wysokości i szerokości, a mogą osiągać nawet 120 centymetrów.

Jak uprawiać kalocefalus?

Srebrzysty krzew pochodzi z południowego wybrzeża Australii, co oznacza, że ​​bardzo dobrze radzi sobie w słonym powietrzu i suchej, ubogiej glebie. W rzeczywistości jednym z kluczowych elementów pielęgnacji krzewów poduszkowych nie jest zbytnio skomplikowane.

Idealne warunki uprawy krzewów obejmują wyjątkowo dobrze drenującą glebę, pełne słońce i mało wody. Jednak podczas gorących, suchych okresów, kiedy zaczynają dojrzewać, zyskują korzyści z podlewania raz w tygodniu.

Srebrna poduszka nie wymaga nawożenia i działa dobrze w ubogiej glebie, o niskiej zawartości składników odżywczych.

Mimo całej swej urody roślina ta ma stosunkowo krótką żywotność, bowiem krzewy mogą wymagać wymiany co kilka lat.

Zobacz również: Srebrzysty Kalocefalus wiele ma imion

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here