Encyklopedia kwiatów i roślin: Kalocefalus

0
kalocefalus

Kalocefalus (Leucophyta brownii, Calocephalus brownii) znany również m.in. jako krzew srebrzysty, jest bardzo atrakcyjną byliną m.in. w ogrodach.

Występujące naturalnie na południowym wybrzeżu Australii i pobliskich wysp. Roślina jest bardzo popularna w doniczkach, obrzeżach i większych kępach w ogrodzie, przede wszystkim ze względu na jego uderzający srebrny kolor.

To mały, okrągły krzew o przyciągających wzrok, owłosionych gałązkach, które mają całkiem srebrzysty wygląd. Z daleka wygląda jak drut kolczasty, ale jest piękny i bez bolesnych kolców! Roślina kwitnie na żółto w sierpniu i wrześniu, ale główną atrakcją jest bez wątpienia jej srebrnoszary liść, który pięknie łączy się z niebiesko-białymi jesiennymi fiołkami, brusznicą, różowymi cyklamenami, kolczastym wrzosowiskiem i Skimmią. Znajduje swoje zastosowanie także w jesiennych, wiszących koszach.

Jak wygląda Kalocefalus?

Kalocefalus wytwarza małe żółte kwiaty na końcach łodyg, ale większość ogrodników uprawia roślinę z uwagi na jego liście. Łodygi rosną gęste i na zewnątrz, w kształcie bardzo podobnym do kłębowiska, a miękkie liście pozostają blisko łodyg. Zarówno łodygi, jak i liście są jasnym srebrem, prawie białym kolorem, który bardzo dobrze odbija światło i zapewnia spektakularny kontrast z sąsiednimi roślinami zielonymi. Krzewy są okrągłe i mają zasięg od 30 do 90 cm stóp wysokości i szerokości, a mogą osiągać nawet 120 centymetrów.

Jak uprawiać kalocefalus?

Srebrzysty krzew pochodzi z południowego wybrzeża Australii, co oznacza, że ​​bardzo dobrze radzi sobie w słonym powietrzu i suchej, ubogiej glebie. W rzeczywistości jednym z kluczowych elementów pielęgnacji krzewów poduszkowych nie jest zbytnio skomplikowane.

Idealne warunki uprawy krzewów obejmują wyjątkowo dobrze drenującą glebę, pełne słońce i mało wody. Jednak podczas gorących, suchych okresów, kiedy zaczynają dojrzewać, zyskują korzyści z podlewania raz w tygodniu.

Srebrna poduszka nie wymaga nawożenia i działa dobrze w ubogiej glebie, o niskiej zawartości składników odżywczych.

Mimo całej swej urody roślina ta ma stosunkowo krótką żywotność, bowiem krzewy mogą wymagać wymiany co kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here