Srebrzysty Kalocefalus wiele ma imion

0
975
Kalocefalus

Kalocefalus to jedna z tych roślin, które mogą zostać podarowane osobom kompletnie nie potrafiącym się nimi zajmować.

Kalocefalus w Polsce jest obecny już od dłuższego czasu, głównie z gatunku Kalocefalus Browna.

Specyficzna, srebrzysta poduszka staje się dekoracyjnym elementem już nie tylko w trakcie zimy. Wszystko dlatego, że nawet po obumarciu utrzymuje swój wygląd przez długi czas. Stąd też coraz większa popularność.

Kalocefalus prosto z Australii

Generalnie już sama struktura tej rośliny wskazuje na gorące tereny pochodzenia, zwłaszcza te słoneczne i suche. Pierwotnie rosła na skalistych klifach oraz wydmach w Australii.

Z tego też powodu dość ciężko jest stworzyć w naszej szerokości geograficznej optymalne warunki do rozwoju kalocefalusa – zwłaszcza mowa w tym przypadku o odpowiednim doborze temperatur i ograniczeniu gwałtownych zmian. Kolejnym warunkami bytowania jest też kwaśne, żwirowo-piaszczyste podłoże i rozproszone światło.

Wskazuje się, że najlepszym miejscem do uprawy są donice, lub inne pojemniki, a następnie – po wysadzeniu we wrześniu – ulokowanie np. na tarasie, jednak z dala od chłodu. Kalocefalus zimą będzie w stanie przetrwać w temperaturze 8-10 stopni Celsjusza i po tym okresie powinien zyskać kształty kuliste, o średnicy nawet do 75 centymetrów, chociaż w naturalnym warunkach bywa nawet i 100 centymetrów.

Czasem ciężko jest dostrzec ten fakt wśród ogromu srebrzystych gałązek, ale Kalocefalus latem kwitnie. Można wówczas zobaczyć żółte kwiatostany. Roślina ta nieźle potrafi się wkomponować z gatunkami iglastymi, czy wrzosowatymi, a także bylinami. Zimą śmiało można zaakcentować go np. czerwonymi dodatkami.

Kalocefalus wiele ma imion

Kalocefalus to oczywiście najpopularniejsza odmiana nazwy w języku polskim, ale należy tutaj dodać również inne: srebrzyk, mrozek oraz patyczak. Naukowo mówi się na roślinę Calocephalus, Australii (po angielsku) z kolei brzmi jako poduszkowy krzak i srebrna szczotka, a np. w Niemczech – roślinny drut kolczasty (die Stacheldrahtpflanze), a także srebrny koszyczek (Silberkörbchen).

Zobacz również: Encyklopedia kwiatów: Kalocefalus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here