Encyklopedia kwiatów i roślin – Tulipany

0
864
Tulipany żółte

Tulipany (Tulipa) tworzą rodzaj kwitnących wiosną wieloletnich geofitów roślin zielnych (posiadających cebulki jako organy do przechowywania).

Kwiaty są zwykle duże, efektowne i jaskrawo kolorowe, zazwyczaj czerwone, różowe, żółte lub białe (zwykle w ciepłych kolorach). Często mają inną kolorową plamę u podstawy działek (płatki i działki, łącznie), wewnętrznie. Ze względu na stopień zmienności populacji i długą historię uprawy, klasyfikacja była złożona i kontrowersyjna. Tulipan jest członkiem rodziny liliowatych, Liliaceae, wraz z 14 innymi rodzajami, gdzie jest najbliżej spokrewniony z Amaną, Erythronium i Gageą w plemieniu Lilieae.

Istnieje około 75 gatunków, które są podzielone na cztery podgrupy. Uważa się, że nazwa „tulipan” pochodzi od perskiego słowa oznaczającego turban, co może to przypominać. Tulipany pierwotnie znaleziono w pasmie rozciągającym się od południowej Europy do Azji Środkowej, ale od XVII wieku stały się szeroko naturalizowane i uprawiane. W swoim naturalnym stanie są przystosowane do stepów i obszarów górskich o umiarkowanym klimacie. Kwitnące wiosną, stają się uśpione latem, kiedy kwiaty i liście umierają, wyłaniając się nad ziemią wczesną wiosną.

Opis tulipana

Tulipa (tulipany) to rodzaj kwitnących wiosną wieloletnich geofitów roślin zielnych, zamierających po kwitnieniu w podziemnej bańce magazynowej. W zależności od gatunku rośliny tulipanów mogą mieć wysokość od 10 cm do 71 cm.

Kwiaty tulipanów mają zwykle kształt kubka z trzema płatkami. W każdym otoczeniu znajduje się tulipan, od małych „gatunków” tulipanów w naturalizowanych obszarach leśnych po większe tulipany, które pasują do formalnych nasadzeń. Pionowe kwiaty mogą być pojedyncze lub podwójne i różnią się kształtem od prostych filiżanek, misek i pucharów do bardziej złożonych form. Jeden tulipan rośnie na każdej łodydze, z dwoma do sześciu szerokich liści na roślinę.

Chociaż tulipany są wieloletnie z botanicznej perspektywy, wiele stuleci hybrydyzacji oznacza, że ​​zdolność cebulki do powrotu z roku na rok osłabła. Dlatego wielu ogrodników traktuje je jako jednoroczne, sadząc nowe cebulki każdej jesieni.

Sadzenie tulipanów

Kiedy sadzić tulipany?

 • Jesienią należy sadzić cebulki tulipanów, 6–8 tygodni przed spodziewanym silnym mrozem, a gleby poniżej 15 stopni Celsjusza.
 • Natura nigdy nie była przeznaczona do cebulek leżących nad ziemią, więc nie należy opóźniać sadzenia cebul po zakupie.
 • W południowych klimatach z łagodnymi zimami, można sadzić pod koniec listopada lub grudnia. Przed sadzeniem cebule będą musiały być chłodzone w lodówce przez około 12 tygodni. Dostawcy cebulek często oferują również gotowe do sprzedaży cebulki.

Opieka nad tulipanami

 • Jeśli pada deszcz co tydzień, nie należy podlewać.
 • Deszczowe lata, systemy nawadniające i mokra gleba to śmierć dla tulipanów. Nigdy celowo nie podlewaj podłoża z cebulką, chyba że jest susza. Mokra gleba prowadzi do grzybów i chorób oraz może powodować zgniliznę cebulek. Dodaj rozdrobnioną korę sosnową, piasek lub inny szorstki materiał do gleby, aby ułatwić szybkie drenaż.
 • Stosuj corocznie kompost, aby dostarczać składników odżywczych potrzebnych do przyszłych zakwitów.
 • Wiosną, kiedy pojawiają się liście, nakarm swój tulipan tą samą cebulką lub mączką kostną, której użyłeś w czasie sadzenia.
 • Pozostaw liście na roślinach przez około 6 tygodni po kwitnieniu. Tulipany potrzebują liści, aby zebrać energię na przyszłoroczne kwitnienie. Po tym, jak zmienią kolor na żółty i zginą, można odciąć.
 • Duże odmiany mogą wymagać przesadzania co kilka lat; małe typy zwykle mnożą się i rozprzestrzeniają samodzielnie.

Szkodniki i choroby

 • Szara pleśń
 • Ślimaki
 • Mszyce
 • Nicienie
 • Wiewiórki, króliki, myszy i norniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here