Gąbka florystyczna to jeden z podstawowych narzędzi każdej kwiaciarni oraz pracowni. Jest kruchym tworzywem, któremu z łatwością można nadać dowolny kształt, a następnie można umieszczać w nim łodygi kwiatów. Służy ona do układania kompozycji kwiatowych w różnego rodzaju naczyniach takich jak np. wazony i misy. Kto choć raz miał z nią kontakt wie, jak bardzo jest przydatna i ułatwia prace przy tworzeniu kwiatowych dekoracji.
Rodzaje gąbki florystycznej
Piankę florystyczną dzielimy na dwa podstawowe rodzaje, którymi są:
- Gąbka florystyczna mokra, która przeznaczona jest do tworzenia kompozycji z żywych roślin. Przed umieszczeniem w niej kwiatów należy zamoczyć ją w wodzie. Pamiętaj o tym, że gąbka mokra jest delikatnym materiałem, który z łatwością się kruszy, dlatego trzeba obchodzić się z nią ostrożnie. Mokra pianka florystyczna jest w kolorze zielonym, utrzymuję w sobie wodę przez długi czas i z łatwością można nadać jej pożądany kształt.
- Gąbka florystyczna sucha, to pianka, która z kolei znajdzie swoje zastosowanie podczas pracy z kwiatami sztucznymi i suszonymi. Tego rodzaju gąbki nie można moczyć i jest przeznaczona do pracy na sucho. Najczęściej występuje w kolorze szarym i brązowym. Tak samo, jak gąbka mokra zrobiona jest z kruchego materiału i z łatwością można ją formować, przycinając ją nożem.
Prócz podstawowych gąbek w kształcie kostki na rynku jest już dostępnych wiele innych kształtów. Mogą ułatwić Ci one tworzenie pożądanej kompozycji bez konieczności wycinania gąbki. Najpopularniejszym kształtem jest stożek, kula, serce i wianek.
Jak namoczyć gąbkę florystyczną?
Zanim przystąpisz do moczenia gąbki florystycznej, nadaj jej pożądany kształt, który będzie pasował do naczynia, w którym znajdować się będzie kompozycja. Jeśli usuniesz nadmiar materiału, możesz przystąpić do moczenia pianki. Napełnij odpowiednio duże naczynie wodą. Zadbaj o to, żeby poziom wody był wyższy niż wysokość gąbki florystycznej, aby mogła się ona w niej swobodnie zanurzyć. Kostkę florystyczną delikatnie połóż na wodzie i poczekaj aż swobodnie i równomiernie opadnie. Nie należy jej samemu dopychać na dno. Jeśli gąbka samoczynnie opadnie na dno, należy delikatnie ją wyjąć i pozostawić na chwilę, aby spłynął z niej nadmiar wody. Tak przygotowany materiał jest gotowy do pracy i można umieścić go w naczyniu przeznaczonym do tworzenia kompozycji. Raz użyta mokra gąbka florystyczna nie nadaje się do ponownego użycia, ponieważ jej struktura ulega uszkodzeniu.
Rada: Gąbkę florystyczną warto namaczać w mieszance wody z dodatkiem odżywki do kwiatów ciętych. Dzięki temu kompozycja powinna dłużej zachować świeżość i ładny wygląd.
Układanie kwiatów w gąbce florystycznej
Przed wbijaniem łodyg roślin w gąbkę florystyczną należy przyciąć je pod odpowiednim kątem. Kwiaty należy dobrze wsunąć, wgłąb pianki, aby zapewnić im dostęp do wody i umożliwić przenikanie wody z komórek gąbki do łodyg roślin. Jeśli udało Ci się zamoczyć gąbkę w odpowiedni sposób i łodygi są przycięte pod dobrym kątem, możesz przystąpić do układania swojej kwiatowej kompozycji. Jeśli chcesz układać kwiaty we flowerboxie, wykonanym z tektury musisz uważać i nie dopuścić do bezpośredniego stykania się mokrej gąbki ze ściankami flowerboxa. W tym celu oddziel gąbkę od pudełka folią. Dzięki temu unikniesz ewentualnych zniszczeń i przesiąknięcia pudełka wodą.
Rada: Nie zapomnij o tym, że gąbkę florystyczną również należy ”podlewać”. Rośliny pobierają wodę z gąbki, przez co trzeba co jakiś czas uzupełnić jej ilość.
źródło: thespruce.com