Tworzenie bukietów: klejenie i nawlekanie roślin

0
1350
klejenie roślin

Przedstawiamy kolejne dwa typy technik florystycznych, w których tworzy się bukiety, np. ślubne. To klejenie roślin oraz nawlekanie.

Technika klejenia roślin

W technice klejenia wyróżnia się dwa typy. Klejenie na zimno przeznaczone jest do żywych kwiatów, natomiast klejenie na gorąco do kwiatów sztucznych oraz suszonych. Pistoletem z gorącym klejem przygotowuje się kompozycje, albo montuje sztuczne i suszone elementy. Klej na zimno (np. w tubce) przydaje się do przytwierdzania roślin żywych i łatania końcówek w łodygach, blokują wypływ wody. Technika służy do wykonywania m.in. wianków na głowę, biżuterii floralnej, czy przypinek do włosów, welonu i ubrania. W wiązance można również np. skleić dwie główki kwiatów, będące na krótkich łodygach, a inne – lekkie części ,przymocować klejem w aerozolu. Klej na zimno służy też przy pokryciu dysków materiałem roślinnym, np. liśćmi. Wiąże on oczywiście wolniej niż gorąca wersja, ale nie jeszcze niszczący dla roślin.

Technika nawlekania

Ten rodzaj czynności wiąże się z przebijaniem roślin na wylot i tworzeniu „ciągów” w bukietach, poprzez nawlekanie na sznurek lub drut. Swoje zastosowaniu znajduje zwłaszcza do dekoracji małych kwiatów, pojedynczych płatków róż, koralików, pereł, czy drobnych owoców. Są to zatem elementy miękkie, albo niewypełnione, czy też posiadające dziurki. Z kolei np. orzechy z racji twardych elementów, trzeba przewiercić, najkorzystniej przy działania wiertarki z cienkim wiertłem. Technikę nawlekania znajdziemy m.in. na wyspach należących do USA – na Hawajach, gdzie wieńce są zakładane turystom na szyję. W podobnym procesie powstają też girlandy do przyozdobienia stołów, a tworzenie długich ciągów elementów o drobnej wielkości, jest obecnie przy różnego typu wiązankach ślubnych – wachlarzach, szarfach i kameliach, do czego można wykonać piękny ogon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here