Lasy miejskie ruszą na pomoc?

0
359
Las miejski

Lasy miejskie i zielona infrastruktura w miastach mogą odgrywać bardzo ważną rolę w poprawie jakości życia. Oferują one szereg korzyści dla ludności.

Zapewniają istotne usługi, takie jak pochłanianie CO2, filtrowanie zanieczyszczeń pyłowych i atmosferycznych, odprowadzanie i oszczędzanie wody deszczowej, przeciwdziałanie miejskim wyspom ciepła, poprawianie zarówno estetyki, jak i spostrzegawczości jakość i dostarczanie terenów rekreacyjnych.

Na całym świecie wiele miast podjęło ambitne inicjatywy zalesiania obszarów miejskich. Podczas Światowego Forum Lasów Miejskich 2018, które odbyło się w Mantui (Włochy) w listopadzie ubiegłego roku, przedstawiono różne ścieżki i doświadczenia różniące się wielkością, strukturą i kulturą. Wszystkie te same rozwiązania miały na celu wzmocnienie zielonej infrastruktury i wzmocnienia spójności społecznej, a także dążenia do sprawiedliwego oraz zrównoważonego rozwoju.

Według FAO, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa – „Dobrze zarządzane lasy i drzewa w miastach i wokół nich zapewniają siedliska, żywność i ochronę wielu roślin i zwierząt, a zatem przyczyniają się do utrzymania i zwiększenia różnorodności biologicznej”.

Departament Leśnictwa jest zaangażowany w zwalczanie wylesiania, ponieważ najważniejszą kwestią jest zapewnienie źródła utrzymania dla populacji zależnych od lasów – dodał zastępca dyrektora generalnego departamentu Hiroto Mitsugi. – Ten aspekt dotyczy nie tylko wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich, ale także mieszkańców miasta, ponieważ drzewa dostarczają wodę, poprawiają jakość powietrza i przyczyniają się do zdrowego środowiska – kontynuuje.

Niezdrowe miasta

Miasta są coraz bardziej niezdrowe z powodu emisji CO2, drobnych proszków, substancji zanieczyszczających i prawie nieznośnego letniego upału. Udowodniono, że lasy pochłaniają 40% emisji paliw kopalnych: dlatego leśnictwo miejskie i podmiejskie musi stać się priorytetem w międzynarodowym programie rządów oraz instytucji lokalnych i międzynarodowych.

Konieczna jest radykalna zmiana w sposobie działania: należy zwiększyć liczbę terenów zielonych i małych parków, sadzić drzewa, aby stworzyć korytarze ekologiczne, należy wybudować zielone budynki lub nawet pionowe zielone budynki. Inicjatywy te miałyby wpływ nie tylko na jakość powietrza i klimat, ale także na rozwój gospodarczy samych miast, ponieważ pobudziłyby mikro-rolnictwo i produkcję żywności w celu przeciwdziałania ubóstwu.

Inwestowanie w zieleń miejską jest szczególnie efektywne i wydajne nawet z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ zapewnia zmniejszenie różnego rodzaju wydatków, takich jak chłodzenie budynków, utrzymanie gruntów i odporność hydrogeologiczna.

Poprzez zwalczanie zanieczyszczenia powietrza rośliny umożliwiają zmniejszenie wydatków na zdrowie publiczne, podczas gdy publiczne parki i tereny zielone oferują możliwości spotkań i spotkań towarzyskich. Chodzi o rozwiązania oparte na przyrodzie (nbs) dotyczące takich kwestii, jak zużycie energii, zużycie wody i ogrzewanie miejskie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here