Powstały nowe produkty ochrony roślin w Wielkiej Brytanii, których celem jest kontrolowanie „szarej pleśni i mączniaka” w roślinach ozdobnych, a także powstrzymanie ataku mszyc na papryki i chili.
Ochrona upraw
Rozwój powstał w wyniku dwóch powiązanych ze sobą programów AHDB, stanowiących inwestycję w wysokości 3,35 miliona funtów w ciągu czterech lat, aby przetestować, wypróbować i uzyskać zgodę na produkty i pomóc plantatorom chronić uprawy. Programy te z kolei wspierają brytyjski sektor ozdobny o wartości 1,35 miliarda funtów, a także rynek domowej produkcji słodkiej papryki, o wartości 18,5 miliona funtów. Produkty „Prolectus” i „Frupica SC” mogą być teraz stosowane do roślin ozdobnych, „Mainman” będzie teraz chronił paprykę i chilli po sukcesie dzięki programom SCEPTREplus AHDB i rozszerzeniom autoryzacji dla mniejszych zastosowań (EAMU).
Spore wyzwanie
Bolette Palle Neve, naukowiec zajmujący się ochroną upraw AHDB, powiedział: – W ostatnich latach hodowcy ozdobni stanęli przed poważnymi wyzwaniami z powodu utraty produktów do zwalczania chorób takich jak Botrytis i mączniak prawdziwy, co może znacząco pogorszyć jakość upraw. Hodowcy mogą już używać Prolectus i Frupica SC do ochrony innych upraw, ale dzięki naszemu programowi EAMU mogliśmy rozszerzyć ich zastosowanie na rośliny ozdobne.
– Od tego roku hodowcy chili i papryki będą mogli używać Mainman do kontrolowania mszyc, w wyniku kolejnej udanej aplikacji EAMU. Ten produkt został przetestowany w SCEPTREplus i okazał się bardzo skutecznym środkiem ochrony upraw przed szkodnikami. Próby SCEPTREplus generują cenne dane, które możemy wykorzystać do informowania o programie EAMU, zapewniając, że przemysł ogrodniczy pozostanie produktywny i będzie w stanie sprostać wyzwaniom, jakie przedstawia natura dzięki skutecznym rozwiązaniom – dodaje.
Celem projektu SCEPTREplus jest dostarczenie stosowanych badań nad chorobami o wysokim priorytecie, problemami ze szkodnikami i chwastami w produktach świeżych i roślinach ozdobnych, w celu wspierania zatwierdzania produktów, w ramach opracowywania i rozwijania programów zintegrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM).