Rafia naturalna – co to jest?

0
572
rafia naturalna

Rafia naturalna jest popularnym materiałem florystycznym, używanym m.in. przy tworzeniu bukietów kwiatowych, wieńców oraz innych kompozycji.

Jest to włókno, które powstaje z drzew palmy m.in. w Afryce, w regionach tropikalnych, np. na Madagaskarze. Drzewo rafii składa się z wielolistnych, długich gałęzi, których długość potrafi osiągać nawet 18 metrów. Gałąź jest równolegle cięta, dzięki czemu można uzyskać jednolite, ciągłe włókno, o jasnozielonym kolorze.

Rafia naturalna jest miękka w dotyku, giętka i bardzo trwała, co przydaje się przy wielu produkcjach, np. w rzemiośle i odzieży. To w stu procentach materiał biodegradowalny.

Dobra elastyczność sprawa, że rafia stanowi bazę przy produkcji czapek i torebek, a samodzielnie można ją nabyć, aby tworzyć np. bukiety kwiatowe. To jeden z podstawowych materiałów w kwiaciarniach oraz pracowniach florystycznych. Nawet nieświadomie możemy się natknąć na rafię naturalną, chociażby przy dekoracji niektórych wnętrz, w koszach, czy jako wypełniacz do pudeł lub skrzynek z butelkami.

Wypełniacz z rafii to bardzo popularna forma, śmiało może zastąpić papier w opakowaniach przesyłek kurierskich, a także być elementem dekoracyjnym, jako kokardki przy słoikach dżemu, butelek oleju, octu, wina, owiązania mydeł, świec i pudełek. Również myśliwi stosują rafię do kamuflażu.

Miękka i giętka struktura jest również odpowiednia do barwienia, dlatego też od lat asortyment w hurtowniach florystycznych jest bardzo szeroki, ze sporą gamą kolorów, nie tracących na intensywności, nawet podczas wpływu trudnych warunków atmosferycznych. Często dzielą się na kilka kategorii: rafię włoską, rafię polską, rafię dekoracyjną, czy rafię florystyczną. Prócz rafii naturalnej, floryści używają również sztucznych odpowiedników – rafię syntetyczną.

Samo drzewo Rafia (Raphia), funkcjonuje także pod innymi nazwami: igliszcza, palma bambusowa i palma iglasta z gatunku arekowatych, do którego należy około dwadzieścia rodzajów. Co ciekawe, samo włókno po rozcięciu ukazuje sok, stosowany do produkcji wina palmowego oraz innych, mocniejszych alkoholi.

Rafia do prezentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here