Rośliny egzotyczne potrzebują szczególnych warunków uprawy, dlatego z reguły hoduje się je w szklarniach albo w domu. Do takich roślin należy pochodząca z Meksyku strelicja. Posiada charakterystyczne kwiatostany, które przypominają głowę egzotycznego ptaka. Może być piękną ozdobą salonu, pod warunkiem że zadbacie o jej odpowiednią pielęgnację. O czym należy pamiętać? Do jakich kompozycji kwiatowych sprawdzi się strelicja?
Poznajcie strelicję – roślinę nazywaną rajskim ptakiem
Strelicja (Strelitzia) nazywana jest także bird of paradise, ze względu na swoje piękne, zabarwione na pomarańczowo i fioletowo kwiaty o szpiczastych płatkach, które tworzą kształt przypominający egzotycznego ptaka. Ponadto roślina ta ma podłużne, skórzaste dekoracyjne liście. Są one osadzone na długich ogonkach, sięgających czasem 1 m.
Właśnie taka budowa sprawia, że kwiaty strelicji świetnie nadają się na ciekawe długie bukiety, co jest dobrą propozycją dla panny młodej, która chce sięgnąć po nietuzinkową kompozycję florystyczną. Ponadto kwiaty strelicji na długich pędach można wykorzystać także w piętrowanych bukietach, stworzonych z roślin o różnej wysokości. W takim bukiecie można zestawić ze strelicją choćby tulipany. Można postawić nie tylko na odmianę Kaufmanna, ale również ciekawe i pasujące do egzotycznego bukietu tulipany papuzie.
Jeśli chodzi o kolorystykę, to do strelicji pasować będą także pomarańczowe margaretki, żółte słoneczniki i fioletowe frezje. Oczywiście można wybrać także inne kwiaty, które będą swoim kształtem albo kolorem współgrać ze strelicją. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by tworzyć bukiety z samych strelicji, które same w sobie są bardzo efektowne i sprawdzą się jako prezent zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Zatem strelicja może być uprawiana nie tylko jako kwiat doniczkowy, ale również na kwiaty cięte.
Warto podkreślić, że liście kwiatu strelicji przypominają liście bananowca, wyrastają z podziemnych kłączy i mają długość do 70 cm. Strelicja rozrasta się na boki, stąd trzeba pamiętać, by do jej uprawy wybrać duże pojemniki.
Jak uprawiać strelicję?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że ta roślina potrzebuje dużo światła. Zatem dla strelicji warto wybrać słoneczne stanowisko. Miejsce przy oknie powinno być odpowiednie, jednak trzeba pamiętać, że należy ją stawiać z dala od kaloryferów. Jest to roślina, która potrzebuje sporej wilgotności i warto jej liście zraszać wodą. Jeżeli chce się wyeksponować strelicję na balkonie lub tarasie, to można to zrobić od maja do września. Miejsce powinno być jednak osłonięte od wiatru, aby nie doszło do złamania liści. Nim nastaną jesienne chłody, roślinę należy przenieść do wnętrza. Strelizia w okresie wegetacji potrzebuje temperatury od 23 do 25 stopni Celsjusza. W okresie spoczynku temperatura powinna być nieco niższa i wynosić 16–18 stopni (nie może być niższa niż 10 stopni). W stan spoczynku strelicja przechodzi w październiku.
Co ciekawe, podłoże dla strelicji powinno być ciężkie, żyzne i gliniaste. Dlatego przygotowując je, najlepiej wymieszać ziemię darniową, torf wysoki, piasek oraz gliniastą ziemię ogrodową. Na dnie doniczki powinna znajdować się spora warstwa drenażu, np. keramzytu. Ponadto doniczka musi być wyposażona w otwory drenażowe. Strelicję należy podlewać regularnie, gdyż nie znosi suszy, jednocześnie nie można doprowadzać do zalewania korzeni, gdyż to także jest niekorzystne dla rośliny. Strelicja ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Należy ją nawozić w okresie wzrostu co dwa tygodnie. Do tego celu trzeba stosować nawóz do roślin kwitnących. Warto zwrócić uwagę na skład nawozu. Istotne znaczenie ma niska zawartość azotu, a wysoka innych mikroelementów. Dzięki temu roślina może obficie kwitnąć. W przypadku zbyt dużej dawki azotu kwitnienie jest osłabione, a liście strelicji nabierają masy. Zatem bardzo ważny jest skład i odpowiednie dawkowanie nawozów.
Ze względu na duże, skórzaste liście strelicja jest rośliną, która łatwo łapie kurz. Warto zatem liście przecierać co pewien czas wilgotną ściereczką. Przy pielęgnacji należy zwrócić uwagę na to, czy strelicja nie zwija liści. Jeśli tak się dzieje, to oznacza, że jej podłoże i korzenie są zbyt suche i albo należy zmienić jej miejsce uprawy, albo zwiększyć częstotliwość podlewania i zraszania.
Warto wiedzieć, że cięte kwiaty strelicji świetnie nadają się także na suszone kompozycje kwiatowe.