Sukulenty w mieszkaniu. Jakie są rodzaje i gatunki?

0
3902
sukulenty

Sukulenty są roślinami przystosowanymi do ciężkich warunków życia, czyli np. mając małą dostępność wody, niskiej jakości glebę, wysoką temperaturę i duże nasłonecznienie. Jakie są rodzaje sukulentów?

Mięsiste liście, grube łodygi oraz korzenie gromadzące zapas wody – tak w skrócie wygląda typowa struktura, co pozwala radzić sobie w przypadkach suszy. Są to rośliny z rodziny gruboszowatych, dzielące się na sukulenty pędowe, sukulenty korzeniowe i sukulenty liściowe.

Chociaż określa się je jako nieśmiertelne, to jednak złe traktowanie może im zaszkodzić – tak jak w przypadku każdej rośliny.

Teraz najpopularniejszym gatunkiem są sukulenty liściowe, mające liście z woskowaną warstwą, która chroni utratę wody przy parowaniu. Poprzez szeroką bryłę korzeniową stara starają się zbierać wodę z gleby w jak najszybszym tempie. Ich naturalnym środowiskiem są regionu półpustynne, gdzie opady są regularnie, ale niewielkiej ilości.

Jakie sukulenty?

Sukulenty są popularne jako rośliny doniczkowe w pomieszczeniach. Wszystko dzięki mało wymagającej uprawie. Przykładem pierwszym z brzegu jest aloes, gromadzący wśród swoich mięsistych i zielonych liściach specjalny sok – miąższ, który wykorzystuje się w pielęgnacji oraz kosmetyce, dlatego śmiało można pomyśleć o hodowli takie rośliny.

W grupie znanych gatunków są też zamiokulkas i starzec Rowleya, choć wyglądem nie do końca zdradzają, że są sukulentami. Podstawowym błędem w ich uprawie jest akurat zbyt częste podlewanie, czyli to, czego nie lubi większość osobników tego rodzaju. Są rodzaje wypuszczające kwiaty, tworząc ozdobne kwiatostany na swoich łodygach. Przykładami kwitnących sukulentów są chociażby kalanchoe i szlumberger, znany też jako grudnik, czy bożonarodzeniowy kaktus, kwitnący na święta.

Dlaczego warto mieć sukulenty?

Ten rodzaj roślin może być świetną dekoracją wnętrza. Łączą się bowiem z trendem „Urban jungle”, czyli miejską dżunglą w domach, gdzie pomieszczenia są ozdobione niezliczoną ilością żywych roślin.

Aloes

aloes

Zamiokulkas

Zamiokulkas

Agawa

agawa

Starzec Rowleya

Starzec Rowleya

Kalanchoe

kalanchoe

Szlumbergera

szlumbergera

Eszeweria

eszeweria

Grubosz jajowaty

grubosz jajowaty

Żywe kamienie

Żywe kamienie

Sansewieria (wężownica)

sanseweria

Rozchodnik Morgana

Rozchodnik Morgana

Wilczomlecz okazały

Wilczomlecz okazały

Mamilaria

Mamilaria

Nolina wygięta

Nolina wygięta

Rhipsalis, patyczak

Rhipsalis

Kaktusy

kaktus

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here