Symbol róży – sprawdź znaczenie kwiatów

0
717
Róża Red Naomi

Róża od wieków stanowi klasykę wśród kwiatów, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje damsko-męskie. Sprawdź, jakie może mieć znaczenie?

Przez lata kwiaty róży dotarły do wielu kultur na świecie, nabierając kolejnych symboli.

Teraz ogólne skojarzenia powiązane są m.in. z miłością, wiarą, pięknem, poświęceniem, honorem, mądrością, pasją, czy zmysłowością. Do tego znajdziemy również wiele synonimów poszczególnych określeń, a kolejne kolory róż mogą powiększyć jeszcze ich grupę. Nie bez znaczenia jest też to, że piękno i emocje wiele osób wyraża tworząc tatuaże na swojej skórze, właśnie z różanymi akcentami.

Symbol róży

Oczywiście najbardziej znanym kolorem kwiatów jest czerwony, czyli namiętna miłość. Kwiat ten pojawiał się już nawet 5 tysięcy lat temu w Chinach. Jako odrodzenie, odnowę, porządek i zrozumienie widziany był w renesansie, z kolei w mitologii róża wiązała się z Afrodytą – boginią miłości, ale również i Izyldą, czy Wenus. Teraz symbol róży jest związany z niektórymi stanami w USA oraz w Kanadzie.

Tak jak wspomnieliśmy, inne kolory róż są w stanie w niektórych sytuacjach jeszcze wzbogacić symbolikę – różowe róże są dość uniwersalne, mogące wysyłać np. podziękowania i wdzięczność, z kolei białe – podobnie jak inne kwiaty w takim odcieniu – są znakiem niewinności oraz czystości. Pomarańczowe róże nie posiadają tak rozległej historii, które symbolizują m.in. nowoczesny styl i przyjaźń. Radosnym kolorem jest także żółty, więc i róża może symbolizować optymistyczne wiadomości i dobry nastrój.

Wśród szerokiego wyboru kolorów róż, znajdziemy także ekstrawaganckie egzemplarze – zielone, niebieskie i czarne. Czarna róża oczywiście nic dobrego nie oznacza – wskazuje na brak spokoju, śmierć i koniec wszelkich uczuć. Zielona z kolei jest przeciwieństwem, bowiem kojarzy się z ciszą, a niebieska jasno daje do zrozumienia, że coś jest tajemnicze lub nieuchwytne. Warto zaznaczyć, że czarne i niebieskie odmiany nie sposób wyhodować naturalnie.

Na naszym portalu jeszcze szerzej opisujemy symbolikę róż, w artykule „Co oznacza Róża?”, natomiast jeśli ciekawi Was znaczenie liczby róż w bukiecie, zapraszamy do tekstu „Ile róż w bukiecie? Znaczenie liczby kwiatów„.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here