W uprawie anturium zarządzanie wodą ma ogromne znaczenie, dlatego hodowca Sigrow Evanty z Holandii testował produkty za pomocą technologii czujników.
Szczególnie ważna jest retencja wody, a także przepustowość. Jaka gleba i substrat są najlepsze? Dzięki technologii czujników Sigrow Evanty, hodowca anturium w Moerkapelle w Holandii ważył ze sobą dwóch różnych potencjalnych dostawców.
Aby to zrobić, Sigrow użył ośmiu czujników Soil Pro, aby przetestować dwa różne substraty (bieżący oraz inną markę). Następnie czujniki zainstalowano na dwóch wysokościach (w doniczce), a dla celów ścisłości naukowej – w dwóch replikach. Równocześnie ściśle monitorowano wkład światła (ilość światła słonecznego docierającego do rośliny i działki) oraz wilgotność gleby, ponieważ zdolność zatrzymywania wody i wzrost roślin wpływają na gospodarkę wodną w glebie.
Evanty śledził wilgotność gleby przez ponad cztery tygodnie i w rezultacie dane wyraźnie pokazały, jak te różne gleby blokują się w wodzie. Ponadto hodowca był w stanie zobaczyć, jak poziom wilgotności postępował w czasie i przy różnych warunkach oświetleniowych.
W oparciu o dane dotyczące wilgotności z gleby oraz połączenia tego z danymi dotyczącymi światła słonecznego, Evanty był w stanie podjąć decyzję, której gleby użyć. Okazało się, że gleba innej marki była lepsza i różnica była widoczna zarówno z danych, jak i gołym okiem. Gdy rośliny zostały wyjęte z doniczek, roślina w glebie „rywalizującej” miała zdrowsze korzenie.
Podsumowując, korzyść z pomiaru retencji wody za pomocą technologii czujników jest dwojaka. Z jednej strony lepszy wgląd w jakość gleby pomógł odróżnić najlepsze podłoże do uprawy anturium. Po drugie, techniki podlewania i konserwacji mogą być dalej ulepszane, co ostatecznie prowadzi do poprawy jakości plonów.