Poznaj tulipany oraz ich kolory

0
305
Tulipany czerwone

Tulipany to popularne kwiaty nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jak zatem ma się do tego ich historia oraz kolory?

Tulipan jest jednym z symboli Holandii (Niderlandów), jednak to nie stamtąd pochodzi. Pierwszy raz pojawił się w Imperium Osmańskim, a w Europie swoje początki sięgają XVI wieku, podobnie jak w przemyśle tulipanowym w Holandii.

Tulipan z historią

Sama nazwa tych kwiatów pochodzi z języka tureckiego i oznacza turban, a to ze względu na kształt w formie kielicha. Prawdziwe szaleństwo na kupowanie tulipanów pojawiło się w XVII wieku, zwłaszcza na terenach Danii. Turecki sentyment do tulipanów od kilkunastu lat jest uświetniany festiwalem Instanbul Tulip Festival. Zresztą nawet słynne, malutkie szklaneczki do picia herbaty także mają przypominać te przepiękne kwiaty, z kolei okres Imperium Osmańskiego jest określany epoką tulipanów.

W Holandii istnieje tradycja nazewnictwa kwiatów imionami znanych osób – m.in. Jurija Gagarina, Vivaldiego, Elvisa Presleya, czy też Ronaldo. W Polsce kwiaty doczekały się nazwisk Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Lecha Wałęsy oraz Marii Kaczyńskiej.

Kolory tulipanów należą do bardzo wyrazistych i choć ogólnie znaczenie wskazuje m.in. na 11. rocznicę ślubu, dobrobyt i trwałą miłość, to poszczególne barwy mają jednak w symbolice bardzo dużo do powiedzenia.

Tulipany – kolory

  • czerwony
  • biały
  • żółty
  • różowy
  • fioletowy
  • pomarańczowy
  • niebieski

Czerwone tulipany tradycyjnie są znakiem wielkich uczuć i doskonałej miłości, co może być pewną alternatywą dla bukietów róż. Białe kwiaty wyrażają w tym wypadku przygnębienie, czystość i wiążą się chociażby z uroczystościami pogrzebowymi. Żółty tulipan – zgodnie z kolorem – to radość i szczęście, natomiast różowy także wyznaje uczucia miłości, ale bardziej w kierunku przyjaciół oraz rodziny. Kwiaty w kolorze fioletowym zazwyczaj sugerują dobrobyt, władzę i królewskość, a niebieski tulipan może być znakiem niedostępności, wyjątkowości i określenia czegoś, jako jedyne w swoim rodzaju. Pomarańczowy przypomina o dobrych relacjach między dwojgiem ludzi.

Za tulipanami chodzi bardzo bogata historia, która jest szeroko kontynuowana aż do dzisiaj. Ze względu na swoje wyjątkowe kolory, jest jednym z najbardziej popularnym kwiatów na świecie, o szerokim znaczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here