Poznaj tulipany oraz ich kolory

0
1959
Tulipany czerwone

Tulipany to popularne kwiaty nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jak zatem ma się do tego ich historia oraz kolory?

Tulipan jest jednym z symboli Holandii (Niderlandów), jednak to nie stamtąd pochodzi. Pierwszy raz pojawił się w Imperium Osmańskim, a w Europie swoje początki sięgają XVI wieku, podobnie jak w przemyśle tulipanowym w Holandii.

Tulipan z historią

Sama nazwa tych kwiatów pochodzi z języka tureckiego i oznacza turban, a to ze względu na kształt w formie kielicha. Prawdziwe szaleństwo na kupowanie tulipanów pojawiło się w XVII wieku, zwłaszcza na terenach Danii. Turecki sentyment do tulipanów od kilkunastu lat jest uświetniany festiwalem Instanbul Tulip Festival. Zresztą nawet słynne, malutkie szklaneczki do picia herbaty także mają przypominać te przepiękne kwiaty, z kolei okres Imperium Osmańskiego jest określany epoką tulipanów.

W Holandii istnieje tradycja nazewnictwa kwiatów imionami znanych osób – m.in. Jurija Gagarina, Vivaldiego, Elvisa Presleya, czy też Ronaldo. W Polsce kwiaty doczekały się nazwisk Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Lecha Wałęsy oraz Marii Kaczyńskiej.

Kolory tulipanów należą do bardzo wyrazistych i choć ogólnie znaczenie wskazuje m.in. na 11. rocznicę ślubu, dobrobyt i trwałą miłość, to poszczególne barwy mają jednak w symbolice bardzo dużo do powiedzenia.

Tulipany – kolory

  • czerwony
  • biały
  • żółty
  • różowy
  • fioletowy
  • pomarańczowy
  • niebieski

Czerwone tulipany tradycyjnie są znakiem wielkich uczuć i doskonałej miłości, co może być pewną alternatywą dla bukietów róż. Białe kwiaty wyrażają w tym wypadku przygnębienie, czystość i wiążą się chociażby z uroczystościami pogrzebowymi. Żółty tulipan – zgodnie z kolorem – to radość i szczęście, natomiast różowy także wyznaje uczucia miłości, ale bardziej w kierunku przyjaciół oraz rodziny. Kwiaty w kolorze fioletowym zazwyczaj sugerują dobrobyt, władzę i królewskość, a niebieski tulipan może być znakiem niedostępności, wyjątkowości i określenia czegoś, jako jedyne w swoim rodzaju. Pomarańczowy przypomina o dobrych relacjach między dwojgiem ludzi.

Jakie kolory tulipanów cieszą się największą popularnością w Polsce?

Według danych internetowej kwiaciarni Euroflorist, doręczającej tulipany w całej Polsce aż od września do maja, Polacy najchętniej obdarowują innych czerwonymi lub mieszanymi bukietami tulipanów.

W ofercie bukietów tulipanów Euroflorist znaleźć można jednolite bukiety jak i wielokolorowe wiązanki, jednak zdecydowanym faworytem Polaków są zawsze mieszane bukiety. Trend popularności kolorów tulipanów w pierwszym kwartale 2023 roku jest taki sam jak rok wcześniej – Zarówno w tym roku jak i w 2022 polscy klienci Euroflorist najczęściej zamawiali bukiety kolorowych tulipanów. Na drugim miejscu uplasowały się eleganckie pastelowe tulipany, a po nich bukiet czerwonych tulipanów oraz bukiet „Ogniste tulipany”, który także zawiera tulipany w kolorze czerwonym. Czerwone tulipany królują zwłaszcza w przeddzień Walentynek, a na początku marca wzrasta zainteresowanie tulipanami w kolorze różowym. O wiele mniej popularne są tulipany w kolorze żółtym i białym, co może sugerować, iż wiele osób w Polsce wciąż przywiązuje wagę do znaczenia ich kolorów. Mieszany bukiet kolorowych tulipanów to świetny sposób, by ucieszyć kogoś pięknem tych wyjątkowych kwiatów, bez przekazywania ukrytego znaczenia związanego z symboliką ich koloru.

Za tulipanami chodzi bardzo bogata historia, która jest szeroko kontynuowana aż do dzisiaj. Ze względu na swoje wyjątkowe kolory, jest jednym z najbardziej popularnym kwiatów na świecie, o szerokim znaczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here