W Stężycy koło Lublina powstała nowoczesna szklarnia do uprawy storczyków. To także największa inwestycja w historii polskiego ogrodnictwa szklarniowego.
Ta duża i nowoczesna szklarnia do produkcji kwiatów wykorzysta szereg ekologicznych rozwiązań. To bardzo ważna inwestycja nie tylko dla regionu, ale także dla Polski.
Szklarnia zainicjuje szereg nowych rozwiązań w uprawie. Została zbudowana przez rodzinną firmę JMP Flowers. Wartość inwestycji przekroczyła 51 mln euro, a projekt był realizowany etapami przez kilka lat. Szklarnia zajmuje powierzchnię około 10 ha, gdzie będzie hodowanych 5 milionów storczyków Phalaenopsis. Wpłynie to znacząco na polski eksport tych kwiatów. Szklarnia jest nie tylko duża, ale również wyposażona w wiele nowoczesnych technologii. Posiada energooszczędne urządzenia do ogrzewania i oświetlenia.
Szklarnia ma własną elektrownię gazową, a dwutlenek węgla powstający podczas spalania gazu jest oczyszczany i wykorzystywany do uprawy kwiatów. Rośliny zamieniają je następnie w tlen i wypuszczają do atmosfery. Latem szklarnia będzie magazynować energię pod ziemią w wyniku naturalnego ogrzewania. Uzyskane w ten sposób ciepło można następnie wykorzystać do ogrzania szklarni. Zimą będzie przechowywać zimną wodę, którą można wykorzystać do schłodzenia podczas upałów. Właściciele szklarni próbują zrezygnować z pestycydów i zamiast tego używają saszetek z jajkami biedronkowymi do zwalczania mszyc.
Szklarnia ma również zapewnić aktualną wiedzę na temat uprawy orchidei. Właściciele otworzyli centrum badawczo-rozwojowe, wyposażone w znajdujące się obok laboratorium. Tam badają między innymi nowe odmiany kwiatów, które wykazują większą odporność na różne choroby.