Zakaz handlu w niedziele w 2020 roku obowiązuje w znacznie szerszym zakresie. Czy brak sprzedaży obowiązuje również w kwiaciarniach?
W porównaniu z ubiegłym rokiem, teraz ubyło dni, w których w niedzielę będzie można zrobić zakupy w pełnym zakresie. Zakaz nie obejmuje jedynie siedmiu niedziel:
- 26 stycznia,
- 5 kwietnia,
- 26 kwietnia,
- 28 czerwca,
- 30 sierpnia,
- 13 grudnia,
- 20 grudnia.
Zakaz handlu w niedzielę. Co z kwiaciarniami?
Zmianie nie uległy zasady, które mówią o tym, że sklep może być w podanych dniach czynny, jeśli klientów będzie wówczas obsługiwał sam właściciel. Odrębne przepisy dotyczą też kwiaciarni, cukierni, piekarni, stacji paliw, zakładów pogrzebowych, punktów sprzedaży kwiatów i zniczy przy cmentarzach, sklepach prasowych i z pamiątkami, punktów z wyrobami tytoniowymi, placówek pocztowych, czy też zakładów. Tam zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje.
Bez przeszkód mogą również funkcjonować wszelkie punkty usługowe w hotelach, ośrodkach kultury, turystyki, czy też podczas różnego rodzaju festynów oraz wydarzeń okolicznościowych. Podobnie ma się z rzecz z miejscami publicznymi, typu dworzec, przystań morska, port lotniczy, strefy wolnocłowe, czy środki komunikacji miejskiej (autobusy, kolej itp.).
Zakazu handlu w niedziele nie ma też w zakładach karnych, punktach medycznych, aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, ośrodkach weterynaryjnych, jak i całodobowych placówkach opieki.
Zakaz handlu w niedzielę obejmuje coraz więcej dni
Przypomnijmy, że ustawa o zakazie handlu w niedziele zaczęła funkcjonować 1 marca 2018 roku. Wtedy obostrzenia nie dotyczyły pierwsze i ostatniej niedzieli każdego miesiąca. W kolejnym roku przepisy nie ograniczały sprzedaży w ostatnią niedzielę miesiąca, natomiast teraz zgodę na handel wyznaczono już tylko przez siedem dni.