Ikebana jest jedną z najstarszych azjatyckich sztuk układania kwiatów, której początki sięgają aż VI wieku! To kolejna technika prosto z Japonii.
Ikebana – historia
Oczywiście jak sama nazwa już wskazuje, technika ta pochodzi z Japonii, a pierwsze oznaki istnienia znaleziono w 735 roku w buddyjskich księgach i to właśnie w Buddyzmie trzeba szukać początków Ikebany. Początkowo stała się jednym z elementów religijnych dekoracji, np. ołtarzu Buddy, później znaczenie kwiatowych aranżacji przerodziło się w symbol wysokiego poziomu wykształcenia i warstw społecznych, a także dobrego smaku. W Kraju Kwitnącej Wiśni powstały nawet specjalne szkoły, które lubowały się właśnie w technice szkolenia Ikebany.
Ikebana – zasady tworzenia
Ikebana słynie z tego, że powstaje z głównym naciskiem na inne elementy niż kwiaty. Chodzi o pionowe części projektu, typu pędy, patyki, gałązki itp. Dopiero później pod uwagę bierze się kwiaty (w przeciwieństwie do europejskiego stylu, w którym dominują właśnie kwiaty w różnej fazie – od pąków po pełen rozkwit). Charakterystyczną cechą są też trzy tzw. linie główne, z jedną centralną, wystającą ponad wszystkie elementy konstrukcji. Linie te mają również swoją symbolikę – najdłuższa to niebo, kolejna to ludzkość, a ostatnia, która de facto jest najkrótsza – oznacza ziemię.
Ważną kwestią w Ikebanie są naczynia, tworzące również istotny element dekoracji. Dobór musi być spójny ze stylem tej kompozycji. Do tego kolejnym „składnikiem” jest kenzan, czyli płytka z kolcami, służąca do nabijania roślinnych łodyg. Podstawka ta neutralizuje wszelkie kwasy, ponieważ jest wykonana z mosiądzu, dzięki czemu trwałość roślin ciętych zostaje wydłużona.
Rodzaje Ikebany
Istnieje kilka rodzajów Ikebany – klasyczne: rikka, seika (shoka), moribana i heika oraz nowoczesne, m.in. morimono, kakebana, zaneika, jiyubana, gigant, czy jiyuka.
Ikebana wprawdzie nie należy dzisiaj do najpopularniejszych technik kwiatowych, jednak z uwagi na minimalizm i prostotę nadal pozostaje w obrębie ponadczasowych, florystycznych inspiracji.
Przeczytaj także o odmianach tego stylu: Rodzaje Ikebany