Kwiaty we florystyce: zimowe rośliny

0
836
poinsecja

Niegdyś zimą kwiaty we florystyce nie były zbyt popularne, m.in. ze względów ekonomicznych. Teraz rynek jest bardzo rozwinięty.

Kwiaty zimą są droższe, jednak wzrosła liczba bardziej zamożnych, a w dodatku o tej porze roku regularnie odbywają się też wesela, konferencje, czy inne uroczystości, na których rośliny to stały punkt aranżacji.

Przez cały rok można kupić niemal całą gamę kwiatów, ponieważ w porze zimowej są sprowadzane z innych regionów świata, aczkolwiek w Polsce ten czas kojarzy się z kilkoma grupami kompozycyjnymi – dekoracjami świątecznymi oraz adwentowymi, a także kompozycjami z suszonych roślin i roślinami doniczkowymi.

Uśpiona przyroda, ale wybór szeroki

Mimo uśpienia przyrody, do wyboru w naszym regionie pozostają rośliny iglaste (poza modrzewiem) oraz zimozielone rośliny liściaste, typu mahonia, ostrokrzew, różanecznik, bluszcz, barwinek, bukszpan, trzmielina i rumianka. Oczar jest jedną z nielicznych roślin, które kwitną właśnie zimą. Poza tym z końcem stycznia pojawiają się pierwsze krzewy leszczyny, ciemierniki, czy przebiśniegi.

Gotowe do rozwinięcia mogą być też pąki wielu drzew i krzewów, których kwitnienie można przyspieszyć, dzięki ścięciu pędów w czasie spoczynku i wstawieniu do wody w ciepłym pomieszczeniu. Forsycje zakwitają po około miesiącu, jeśli zostaną ścięte na przełomie listopada i grudnia, z kolei w lutym stanie się to po około dziesięciu dniach od tej czynności. Podobne zabiegi można zrobić na brzoskwini, leszczynie, magnolii, migdałowcu, pigwowcu (luty), dereni, jaśminie, oczarze, wierzbie (przełom stycznia oraz lutego), z kolei w ostatnich tygodniach roku dotyczy to forsycji, lilaka i wiśni. Wiosnę można poczuć, jeśli kupimy kwiaty cięte, np. tulipany, irysy, czy zawilce.

poinsecja

Rośliny doniczkowe

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, spore znaczenie zimą mają rośliny doniczkowe, zwłaszcza te kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia – poinsecja (Gwiazda Betlejemska), ciemiernik (róża Bożego Narodzenia), czy grudnik (szlumbergera). W dobie dostępności przeróżnych dodatków florystycznych, nawet wtedy można stworzyć ciekawe kompozycje, nie ograniczając się do zwykłych doniczek czy pojemników z plastiku. Ozdabiając np. kawałkami kory, suszem, mchem, czy szyszkami, można wytworzyć naprawdę piękne i klimatyczne bukiety.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here