Rafia naturalna jest popularnym materiałem florystycznym, używanym m.in. przy tworzeniu bukietów kwiatowych, wieńców oraz innych kompozycji.
Jest to włókno, które powstaje z drzew palmy m.in. w Afryce, w regionach tropikalnych, np. na Madagaskarze. Drzewo rafii składa się z wielolistnych, długich gałęzi, których długość potrafi osiągać nawet 18 metrów. Gałąź jest równolegle cięta, dzięki czemu można uzyskać jednolite, ciągłe włókno, o jasnozielonym kolorze.
Rafia naturalna jest miękka w dotyku, giętka i bardzo trwała, co przydaje się przy wielu produkcjach, np. w rzemiośle i odzieży. To w stu procentach materiał biodegradowalny.
Dobra elastyczność sprawa, że rafia stanowi bazę przy produkcji czapek i torebek, a samodzielnie można ją nabyć, aby tworzyć np. bukiety kwiatowe. To jeden z podstawowych materiałów w kwiaciarniach oraz pracowniach florystycznych. Nawet nieświadomie możemy się natknąć na rafię naturalną, chociażby przy dekoracji niektórych wnętrz, w koszach, czy jako wypełniacz do pudeł lub skrzynek z butelkami.
Wypełniacz z rafii to bardzo popularna forma, śmiało może zastąpić papier w opakowaniach przesyłek kurierskich, a także być elementem dekoracyjnym, jako kokardki przy słoikach dżemu, butelek oleju, octu, wina, owiązania mydeł, świec i pudełek. Również myśliwi stosują rafię do kamuflażu.
Miękka i giętka struktura jest również odpowiednia do barwienia, dlatego też od lat asortyment w hurtowniach florystycznych jest bardzo szeroki, ze sporą gamą kolorów, nie tracących na intensywności, nawet podczas wpływu trudnych warunków atmosferycznych. Często dzielą się na kilka kategorii: rafię włoską, rafię polską, rafię dekoracyjną, czy rafię florystyczną. Prócz rafii naturalnej, floryści używają również sztucznych odpowiedników – rafię syntetyczną.
Samo drzewo Rafia (Raphia), funkcjonuje także pod innymi nazwami: igliszcza, palma bambusowa i palma iglasta z gatunku arekowatych, do którego należy około dwadzieścia rodzajów. Co ciekawe, samo włókno po rozcięciu ukazuje sok, stosowany do produkcji wina palmowego oraz innych, mocniejszych alkoholi.