Sztuka wręczania kwiatów – czy każdy ma ją w małym palcu? Podajemy kilka wskazówek dotyczących bukietów, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Przygotowane bukiety należy wręczać zgodnie z zasadami dobrego wychowania. Na ogół obowiązuje nieparzysta liczba kwiatów w wiązance (dawniej wręczano kwiaty tuzinami). W kompozycjach – np. w naczyniach – złożonych z różnych gatunków roślin, liczba kwiatów nie ma większego znaczenia, ponieważ najważniejszy jest w tym przypadku ich układ oraz wartości dekoracyjne. Równie efektownie może zaprezentować się pojedynczy kwiat, typu róża, irys, czy strelicja.
Przy wyborze kwiatów optymalnie jest znać preferencje i upodobania osoby, którą zamierzamy obdarować. Jeśli tego nie wiemy, lepiej unikać roślin o mocnym zapachu, np. lilii trąbkowych, ponieważ nie każdy je lubi. Na kwiaty dla panów pasują anturia, strelicje, róże oraz wysokie goździki.
Kobiety wolą z kolei okrągłe, pełniejsze bukiety – z kwiatów róż, lewkonii, eustomy, chryzantem, tulipanów, goździków, czy mieszanych kwiatów, w zgodzie z zasadami łączenia. Ponadto swoje zastosowanie mają bukiety szafirków, konwalii i frezji. Jeśli wybieramy się z wizytą, można podarować gospodarzom domu bukiet, z którego najpierw trzeba koniecznie zdjąć osłonę/opakowanie, bowiem kwiaty owinięte np. celofanem wręcza się tylko na otwartym terenie, czy w miejscach typu dworzec kolejowy, przystanek autobusowy, lotnisko. Sam celofan zresztą może wydawać nieprzyjemny szelest, co niekorzystnie może zostać odebrane. Kobieta – gospodyni domu, po otrzymaniu bukietu (jeśli gośćmi jest para, to otrzymuje bukiet zawsze od mężczyzny), powinna go natychmiast wstawić do wazonu i umieścić w widocznym dla wszystkich miejscu.
Bukiet swoją wielkością nie powinien sprawiać obdarowanym problemu, dlatego dobrą opcją jest zakup nieco niższych kwiatów, aniżeli np. róże 80-centymetrowe.
Gospodarze z kolei nie powinni okazywać zakłopotania i większego problemu, jeśli jest to już któryś z kolei otrzymany bukiet, przez co nie ma miejsca na odpowiednie usadowienie.
Ważną zasadą jest, aby mężczyzna nie wręczał kwiatów mężczyźnie. Jeżeli w odwiedziny przychodzi para – kwiaty wręcza mężczyzna, natomiast kobieta – prezent.
W przypadku gdy gospodarz jest solenizantem lub jubilatem, to kwiaty otrzymuje od kobiety. Z kolei gdy gospodarzem są np. córka oraz matka, to zaleca się, aby bukiety różniły się swoją ekspozycją. Po przekroczeniu progu mieszkania należy najpierw zdjąć okrycie i przywitać się, a następnie wręczyć bukiet kwiatów.